Trzeba na nowo zapoznać się z naszą wspólnotą wiary, "która przez niektórych jest widziana jako stacja paliw, do której podjeżdża się, żeby zatankować duchowego paliwa na najbliższy tydzień" - mówi ks. prof. Henryk Seweryniak, redaktor Księgi Synodalnej w rozmowie z ks. Włodzimierzem Piętką.
Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zapoznawać się w naszym Kościele, w naszych wspólnotach, radach, instytucjach z dokumentami synodalnymi, uczyć się wprowadzać je w życie. Myślę tu głównie o dokumentach, dotyczących rodziny, liturgii, nowej ewangelizacji, troski o dziedzictwo kulturowe, o cmentarze.
Dodam, że jedno działanie należy podjąć szybko i sprawnie... Otóż, na synodzie dokonano zmian w statutach stowarzyszeń, zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Choć są to często tylko zmiany językowe, niejako kosmetyczne, to w myśl Ustawy Prawo o stowarzyszeniach informacje o tym zarząd danego stowarzyszenia winien zgłosić do sądu w ciągu 7 dni od daty dokonania zmiany. Podkreślam przy tym, że jako datę zatwierdzenia wszystkich statutów, instrukcji, regulaminów i wytycznych, zamieszczonych w części II księgi synodalnej, przyjmujemy 5 grudnia 2015 roku – dzień promulgacji dokumentów synodalnych.
Więcej w wydaniu papierowym GOŚCIA PŁOCKIEGO na niedzielę, 6 grudnia.
ks. Włodzimierz Piętka