Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sukces makowskiego licealisty

Wśród laureatów konkursu "Bohaterowie drugiego planu" znalazł się również uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Makowie Mazowiecki.

Paweł Henrykowski znalazł się wśród zwycięzców projektu z całego kraju. Otrzymał główną nagrodę za najlepszą pracę literacką. Poświęcił ją bohaterce drugiego planu: Stefanii Dziemieszkiewicz – matce Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja". Podjął się odnalezienia i opisania losów osoby działającej w opozycji w latach 1944-1989. Konkurs rozstrzygnięto 3 grudnia w warszawskim w kinie "Iluzjon".

- Swoją pasję do historii odkrywałem dzięki rodzicom, szczególnie tacie - mówi Paweł. - To dzięki niemu wziąłem udział w tym konkursie. On również był moim opiekunem. Na każdym kroku powstawania tej pracy, on zawsze pilotował kwestie merytoryczne i historyczne. Zajmował się całą organizacją realizacji projektu. Bez jego pomocy nie udało by mi się dotrzeć do wielu potrzebnych materiałów archiwalnych i współczesnych, a przede wszystkim poznać ludzi, którzy byli świadkami tamtych wydarzeń - dodaje.

Uczestnicy konkursu, na podstawie dostępnych źródeł historycznych, przygotowali najpierw prace pisemne, a następnie w drugim etapie konkursu etiudy filmowe, które ukazywały osoby wspierające działalność niepodległościową i opozycyjną. Prace nad etudiami otworzyły przed uczniami możliwości odkrycia nowych historii wydarzeń, które znali jedynie ze szkolnych podręczników.

Organizatorami konkursu byli: Muzeum Historii Polski, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi. "Gość Niedzielny" był patronem medialnym konkursu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama