Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pół wieku w dobrym towarzystwie

Złoty jubileusz swojej działalności świętowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

Uroczystość 50-lecia istnienia tego pierwszego w powiecie przasnyskim stowarzyszenia regionalnego, połączona z promocją drugiego tomu Rocznika Przasnyskiego, odbyła się w Klubie Otwartego Umysłu Miejskiego Domu Kultury. Spotkanie poprowadził prezes TPZP Piotr Kaszubowski. Przedstawiając historię działalności towarzystwa, skupił się na najważniejszych jego osiągnięciach. Było ich na przestrzeni minionego półwiecza niemało i, jak słusznie zwrócił uwagę Piotr Kaszubowski, stanowią one materiał na obszerną monografię.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej powstało w 1965 r., kiedy zatwierdzono jego statut. Pierwszym prezesem został znany regionalista Włodzimierz Rykowski. W pierwszym okresie działalności najważniejszym zadaniem towarzystwa było zorganizowanie muzeum regionalnego. Cel ten udało się zrealizować w 1980 r., kiedy w budynku ratusza staromiejskiego rozpoczęło działalność Muzeum Ziemi Przasnyskiej. Innym polem aktywności TPZP, na którym szczególnie odznaczył się drugi prezes dr Waldemar Krzyżewski, było wystawienie kilkudziesięciu pomników i tablic pamiątkowych. Na szczególną uwagę zasługuje utworzony w Rostkowie Park Dydaktyczny z aleją pomników zasłużonych dla regionu osób. Nie sposób wymienić wszystkich zorganizowanych lub współorganizowanych przez towarzystwo spotkań, konferencji, wystaw oraz publikacji. Od 2002 r. TPZP przyznaje statuetkę legendarnego młynarza Przaśnika dla zasłużonych dla regionu osób. Przy towarzystwie od 10 lat działa też Kapituła Medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, który przyznawany jest w trzech kategoriach, za osiągnięcia artystycznie oraz za wspieranie kultury lokalnej. Przez 13 lat TPZP prowadziło gimnazjum społeczne. W ramach towarzystwa jako jego koła działają Klub Literacki "Przaśnik", od niedawna Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz znana dobrze czytelnikom "Gościa Płockiego" Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich. Od trzydziestu lat prężnie działa podtrzymując więzi z rodzinnym miastem koło pod nazwą Środowisko Warszawskie TPZP. Towarzystwo wspiera przedstawienia amatorskiego Teatru Trzech Pokoleń i Mazowiecki Konkurs Literacki organizowane przez Koło Miłośników Sztuki "Taras", które do niedawna działało pod egidą TPZP.

O dziejach TPZP można przeczytać w tekście Piotra Kaszubowskiego zamieszczonym w II tomie "Rocznika Przasnyskiego", który został zaprezentowany podczas uroczystości. Wśród opublikowanych w nim tekstów znalazły się też m.in. artykuły Mariusza Celmera i Leszka Pszczółkowskiego poświęcone relacjom między państwem a Kościołem w okresie PRL, dr Radosława Waleszczaka o ludności rosyjskiej (prawosławnej) na północnym Mazowszu w XIX i na początku XX wieku, Marii Weroniki Kmoch o przydrożnych figurach św. Jana Nepomucena w powiecie przasnyskim.

Podczas spotkania Medal Powiatu Przasnyskiego dla TPZP wręczył prezesowi Piotrowi Kaszubowskiemu starosta Zenon Szczepankowski.

"Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej powstało i działa z miłości do ziemi ojczystej, z szacunku do pracy i dorobku przeszłych, obecnych oraz z myślą o przyszłych pokoleniach Przasnysza i Polaków" - czytamy na dołączonym do medalu dyplomie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy