Nowy numer 41/2019 Archiwum

Ocierają się o wieczność

Wystawa odnowionych pergaminów z Archiwum Diecezjalnego w Płocku będzie czynna do końca roku.

W Opactwie Pobenedyktyńskim prezentowanych jest pięć średniowiecznych pergaminów dotyczących historii Płocka i biskupstwa płockiego z XIV i XV wieku.

- Aby ratować te stare dokumenty czasami trzeba pomysłowości i szukania nowych form finansowania. Ktoś np. wymyślił akcję w jednym z archiwów, "Zaadoptuj pergamin". Gdzie indziej pewna firma z okazji jubileuszu swego powstania sponsorowała odnowienie starego dokumentu. Pomysłowe inwestowanie w dzieła sztuki godne jest naśladowania, również w Płocku - mówił na otwarciu wystawy ks. Dariusz Majewski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego.

Na wystawie zaprezentowano dokument z 1318 roku biskupa płockiego Floriana, który nadaje sołectwo we wsi Wielkie Gałkowo sołtysowi Henrykowi. Kolejny, XIV-wieczny dokument pochodzi z 1383 roku: Piotr, syn Mikołaja, cześnika płockiego, sprzedaje Ściborowi, biskupowi płockiemu, trzecią część młyna na rzece Skrwie w Biskupicach, co stwierdza na sądzie w Płocku wobec burmistrza. Z 1385 roku pochodzi dokument w którym Siemowit, książę mazowiecki i płocki, nadaje wsi Draganie - z uwagi na zasługi jej dziedzica, rycerza Macieja - prawo chełmińskie, jakim rządzi się miasto Płock.

Najciekawsze wydają się dwa dokumenty pochodzące z XV wieku. Pierwszy to dokument Kapituły Katedralnej Płockiej z 1412 roku, która sprzedaje wójtostwo w swojej wsi Trzepowo szlachcicowi Wojciechowi, kanonikowi płockiemu. Do dokumentu dołączona jest pieczęć kapituły, która przedstawia Matkę Bożą siedzącą na tronie z Dzieciątkiem. Ostatni z prezentowanych na wystawie dokumentów pochodzi  z 1417 roku. W nim król Władysław Jagiełło pozwala biskupowi płockiemu Jakubowi z Korzkwi nadać prawa miejskie wsi Kock, leżącej wówczas w dobrach biskupów płockich (dziś jest to miasto w województwie lubelskim).

Prace konserwatorskie, polegające m.in. na oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków, przeprowadzili specjaliści z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. O problematyce ochrony i konserwacji zabytków pergaminowych mówiła w czasie otwarcia wystawy prof. dr hab. Weronika Liszewska z ASP w Warszawie.

W zbiorach Archiwum Diecezjalnego w Płocku przechowywanych jest 410 dokumentów pergaminowych, pochodzących z okresu od XIII do XVI wieku. Wśród nich są bulle papieskie, przywileje, nadania królów Polski, książąt mazowieckich i biskupów płockich, dokumenty Kapituły Katedralnej Płockiej i Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej oraz urzędników biskupich i książęcych. Większość tych pergaminów wymaga prac konserwatorskich.

W 2014 roku, dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Płocka, udało się zakonserwować sześć pergaminów, związanych treściowo z dziejami Płocka. Teraz przyszła kolej na pięć kolejnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL