Nowy numer 2/2021 Archiwum

Przez świętych patrz na świat

- Poznajcie, dziękujcie i naśladujcie bł. matkę Klarę Szczęsną! - zachęcał bp Piotr Libera w parafii św. Andrzeja Apostoła w Lubowidzu.

W rodzinnej parafii bł. Klary Ludwiki Szczęsnej odbyły się uroczystości dziękczynne za jej beatyfikację. Mszy św., w obecności parafian lubowidzkich, którzy dziękowali za odnowienie zabytkowego kościoła i sióstr sercanek, przewodniczył bp Piotr Libera.

Jak zauważył ks. biskup, założycielka sercanek jest pierwszą kobietą pochodzącą z diecezji płockiej i wyniesioną do chwały ołtarzy.

- Ciesz się także i raduj lubowidzkie źródło chrzcielne, lubowidzka chrzcielnico, że wydajesz tak wspaniałe owoce świętości. Przecież wasza chrzcielnica, to jedyna chrzcielnica na Mazowszu, w której do życia Bożego zostało zrodzonych dwoje błogosławionych: bł. biskup męczennik Leon Wetmański i bł. matka Klara Szczęsna - powiedział w kazaniu bp Libera.

Mówiąc o życiowej drodze s. Klary Szczęsnej zauważył, że w jej prostej i pokornej postawie nigdy nie brakowało jej dobrego serca. Jej postać i przesłanie ks. biskup odniósł również do obecnej sytuacji Polski.

Publikujemy kazanie biskupa płockiego wygłoszone w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lubowidzu 29 listopada

1. Gaude, Mater Polonia - "Ciesz się matko Polsko” - te słowa starego polskiego hymnu rozbrzmiewały podczas uroczystości beatyfikacyjnych Matki Klary Szczęsnej w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II.

Gaude, terra Masoviae - Ciesz się i raduj ziemio mazowiecka - pragnę powiedzieć dzisiaj, w tę pierwszą niedzielę Adwentu, także ja, gdy tu, w waszym lubowidzkim kościele, przeżywamy diecezjalną uroczystość dziękczynienia za wyniesienie na ołtarze pierwszej w dziejach córy Północnego Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej, wyniesionej na ołtarze!

Tak, nasza diecezja wydało spore grono świętych i błogosławionych, ale bł. matka Klara jest pierwszą kobietą, urodzoną w naszej niemałej przecież diecezji, włączoną do grona błogosławionych! Czyż to nie powód do dumy i dziękczynienia?!

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama