W Muzeum Romantyzmu podsumowano realizację projektu rewitalizacji zameczku, który był prezentem ślubnym dla poety i wieszcza Zygmunta Krasińskiego.
Projekt został podzielony na dwa etapy. Pierwszy obejmował remont elewacji zabytkowego neogotyckiego pałacyku, w tym: naprawę tynków, sztukaterii, ceglanych murów oporowych, malowanie elewacji.
Do tego zadania włączone zostały także prace konserwatorskie oraz prace przy pomniku upamiętniającym śmierć Bolesława IV. Dodatkowo wymieniono system bezpieczeństwa przeciwpożarowego w pałacyku i oficynie.
Drugi etap obejmował działania mające na celu ułatwienie zwiedzania zespołu pałacowo-parkowego.
W jego skład weszły: oznakowanie obiektów zabytkowych, ustawienie tablic z informacją o historii oraz aktualnych ekspozycjach; e-przewodniki ze słuchawkami, na których zostały nagrane opisy zarówno w języku polskim, jak i angielskim, ułatwiające samodzielne zwiedzanie ekspozycji stałych, a także informatory stanowiące mini przewodniki po obiektach zlokalizowanych na terenie muzeum.
- Kiedy zameczek był przygotowany do ekspozycji w początku lat 90-tych, korona została skuta, a popiersie zostało zrabowane - wspomina dyrektor Roman Kochanowicz.
- Dzisiaj przywróciliśmy na elewacji te brakujące elementy: koronę hrabiowską - dziewięciopałkową oraz popiersie Wincentego Krasińskiego. Już poza projektem wykonała to firma konserwatorska „Ekoinbud” z Gdańska, która przywróciła elementy brakujące - mówił Roman Kochanowicz, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
- Cały projekt przewidywał prace na kwotę ok. miliona złotych, z czego 15 proc. pochodziło ze środków zewnętrznych. Prace na odrestaurowaniem pałacyku trwały ponad 50 dni – zwraca uwagę dyrektor.
W uroczystości wzięli udział władze samorządowe, przedstawiciele jednostek policji, straży, delegacje Urzędu Marszałkowskiego, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek kulturalnych, wykonawcy remontu, inspektorzy nadzoru, a także pracownicy muzeum. Zakończenie projektu uświetnił koncert prof. Krzysztofa Jakowicza (skrzypce) oraz Roberta Morawskiego (fortepian) w oficynie muzeum.
Opinogóra na stałe związana jest z rodem Krasińskich, w szczególności z życiem i twórczością jednego z wieszczów romantyzmu – Zygmunta Krasińskiego. To właśnie na tej ziemi poeta spędził swoje dzieciństwo i młodość. Zespół pałacowo-parkowy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, to dawna siedziba rodu Krasińskich, ze względu na dużą wartość historyczną i walory artystyczne zaliczana jest do najpiękniejszych miejsc w Polsce. Muzeum tworzą budowle pochodzące z XIX w.: zameczek i oficyna dworska, domek z kolumnami oraz współczesne: dwór, domek ogrodnika, oranżeria i zabudowania folwarczne. Wszystkie obiekty usytuowane są na terenie parku.
Zameczek pełni funkcję romantycznego pawilonu ogrodowego. W okresach letnich często zamieniał się w dom mieszkalny dla gości. W jego salach odbywały się uroczyste przyjęcia po polowaniach, stąd nosi nazwę pałacyku myśliwskiego. Teraz został mu przywrócony wygląd z czasów świetności. Realizacja projektu "Zwiększenie dostępności do kultury – rozwój oferty kulturalnej Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – etap V" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013, Priorytetu VI "Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji", Działania 6.1. „Kultura”, umożliwiły dotacje Unii Europejskiej i wsparcie Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Agnieszka Otłowska