Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pisane z dna sumień

W Przasnyszu ogłoszono wyniki IX Mazowieckiego Konkursu Literackiego "Z przypowieści jedno słowo".

Natomiast Grażyna Elżbieta Fotek z Wrocławia wyznaje:

"z uporem kornika wgryzam się w Biblię /zanim ciało obróci się w popiół".

W innym z jej wierszy czytamy:

"zniżam się do podłogi /czynię znak krzyża /proszę o kolejny dzień".

Jak wyjaśnia Bożenna Parzuchowska, jury miało niełatwe zadanie z oceną prac. Za najlepszego wśród poetów uznano Rafała Jaworskiego z Tychów, który, co ciekawe, zdobył także, aequo z Krystyną Sztramską z Działdowa, drugą nagrodę za utwór pisany prozą. Zwycięzca jest poetą z dużym dorobkiem, laureatem wielu konkursów literackich. Zajmuje się także malowaniem ikon, z których część można było oglądać kilka lat temu w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie podczas Dni Ks. M. K. Sarbiewskiego. To już jego drugie zwycięstwo w Mazowieckim Konkursie Literackim, który wygrał także w 2012 roku.

- W ciągu ostatnich 30 lat napisałem 600 wierszy, a w ciągu ostatnich 20 lat namalowałem 400 ikon – powiedział po spotkaniu finałowym Rafał Jaworski. - Czy pisanie wierszy i malowanie ikon nie jest przejawem pychy? Człowiek myśli, że widzi głębiej, bardziej szeroko, że wnika w inne rejony, że jakoś dotyka transcendencji, a w sumie to jest takim małym drobnym człowiekiem. Bardzo dobrze jest mieć dwie dziedziny. Jeżeli się znudzi mi malowanie, to się biorę za pisanie – opowiadał zwycięzca.

Drugie miejsce w konkursie poetyckim miejsce zajęli cytowana już Natalia Borowska oraz ks. Wacław Buryła z dolnośląskich Krośnic, natomiast na trzecim znalazły się Sylwia Jaskóła z Lublińca i Zofia Litwiniowicz z Bydgoszczy. Jury nie zdecydowało się przyznać nagrody za pierwsze miejsce za utwór pisany prozą. Trzecie miejsce w tej kategorii przypadło Marlenie Makiel-Hędrzak z Bukowa. Przyznano także kilkanaście wyróżnień oraz kilka nagród specjalnych w obu kategoriach.

Uczestniczący w uroczystości laureaci byli zachwyceni wspaniałą atmosferą gali. Krzysztof Kowalski z Mławy, autor wierszy uhonorowanych wyróżnieniem, stwierdził, że Przasnysz jest pod tym względem najlepszy na całym Mazowszu.

Wiele utworów konkursowych wykorzystano w programie poetycko-muzycznym, który zaprezentował Teatr Trzech Pokoleń. Uczestnicy spotkania finałowego uczcili minutą ciszy ofiary zamachów terrorystycznych w Paryżu. W intencji tragicznie zmarłych odmówiono też krótką modlitwę.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy