Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W Płocku przypomina o tym podświetlone na fioletowo wejście do gmachu szpitala na Winiarach, gdzie znajduje się oddział neonatologiczny.
To jednak nie znaczy, że wcześniactwo jest wyrokiem. - Zdecydowanie te dzieci są tak samo utalentowane, jak wszystkie inne. Może więcej pracy muszą włożyć w to, by te talenty wyeksponować. Warto przypomnieć, że wielu sławnych ludzi było wcześniakami, np.: Napoleon, Mark Twain, Edison. Na naszym spotkaniu z okazji dnia wcześniaka mieliśmy okazję słuchać gry na fortepianie i organach Łukasza Kołakowskiego, który urodził się w naszym oddziale wiele lat temu, w 31 tygodniu ciąży - dodaje neonatolog.
Dzień Wcześniaka to także okazja, by przypomnieć o zbawiennej roli mleka matki w rozwoju dziecka. - Dla wcześniaka ono jest nie tylko pożywieniem, ale jest również lekiem, który zawiera bardzo dużo żywych komórek i chroni tego przedwcześnie narodzonego człowieka, przed środowiskiem obcym, w który został wyrwany z łona mamy. Mleko kobiece w niezwykły sposób stymuluje ten organizm do tego, by się bronił, stymuluje jego rozwój, chroni przed bardzo poważnymi chorobami, jak martwicze zapalenie jelit. To już jest udowodnione, że karmienie mlekiem kobiecym, najlepiej mamy, albo z Banku Mleka Kobiecego, pozwala na zminimalizowanie częstotliwości występowania tego zagrożenia. Podczas kursu na temat karmienia piersią, jaki odbywa się w tych dniach w naszym szpitalu, przytaczane były badania amerykańskie, w których stwierdzano wiele dobrych skutków karmienia piersią, zarówno bliskich, jak i odległych, począwszy od zdrowia, poprzez relacje ludźmi, większą pewność siebie, odnajdywanie się w różnych sytuacjach - mówi H. Duda.
Wcześniakiem określamy dziecko, które urodziło się między 22 a 37 tygodniem ciąży, podczas gdy prawidłowa ciąża trwa około 40 tygodni. W Polsce rocznie rodzi się przed czasem do 26 tys. dzieci; nierzadko z masą poniżej 1000 gramów. Wiele z nich przebywa w szpitalu jeszcze 2 - 3 miesiące. Wcześniaki są szczególnie narażone na powikłania układu oddechowego, krążenia, pokarmowego, neurologicznego. Większość rodziców wcześniaków nie zdawało sobie sprawy, że ich dziecko urodzi się przedwcześnie. Dla wielu ogromnym problemem jest dostęp do specjalistów, gdy dziecko zostaje już wzięte ze szpitala. 17 listopada od 5 lat obchodzony jest jako Światowy Dzień Wcześniaka.
am