Po sześciu latach remontów bp Piotr Libera poświęcił odnowioną świątynię i jej otoczenie w Gąbinie.
- Podobnie jak ta świątynia potrzebowała remontu, tak i nasze serca wciąż potrzebują oczyszczenia. O wiele bardziej wymagają duchowej pracy i kształtowania woli nasze duchowe świątynie, aby Jezus był w nas obecny, i pierwszy, i najważniejszy, i słuchany oraz kochany! - zwrócił uwagę w czasie Mszy św. bp Piotr Libera.
Nawiązując do ukończonych prac remontowych, które przywróciły kościołowi w Gąbinie blask, biskup pytał: - Czy wierzycie w Ewangelię "do końca", konsekwentnie, wiernie, wielkodusznie? Czy może wybieracie sobie z Ewangelii i z nauczania Kościoła wybiórczo to czy tamto, co w danej chwili podpowiadają okazja, sytuacja albo mass media? Tylko że w takim życiu, życiu ulotną chwilą, bez duchowego, ewangelicznego kręgosłupa, w życiu pełnym kompromisów, nic trwałego nie zbudujecie, a wszystko kiedyś zamieni się w wielką życiową ruinę i kompromitację - mówił biskup.
Nawiązując do historii miejsca i kolejnych kościołów, które od XII wieku były wznoszone w mieście, bp Libera powiedział: - Stoimy właśnie w takim miejscu, gdzie choć na przestrzeni wieków kolejne świątynie były trawione przez pożary czy burzone przez najeźdźców, to jednak ciągle się odradzały i były odbudowywane przez waszych praojców. Czyż nie jest to cenna lekcja dla nas, że to, co jest z Boga, naprawdę sprawdza się i żyje? Że Jego przykazania, Dekalog, nie są jakąś hipotezą czy wydumaną teorią, ale życiem, w którym jest miejsce na miłość i przebaczenie, na ludzką kruchość, ale też na boską Opatrzność? I czyż nie jest dla nas wymownym fakt, że wasi przodkowie wytrwale wznosili tu kolejne kościoły? To były pokolenia ludzi wiernych i cierpliwych. Niech i waszemu pokoleniu nie zabraknie tych cnót: wierności i cierpliwości! Do tego zachęca nas Ewangelia. Ona mówi, że przeminie to, co złe, a odsłoni się to, co dobre - że ukaże się Jezus - stwierdził bp Piotr Libera.
- Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu ks. proboszcza Józefa Szczecińskiego oraz ofiarności parafian w tym czasie wykonano m.in.: ocieplenie, tynkowanie oraz malowanie zewnętrznych ścian całego kościoła. Został wymieniony dach na wieży kościelnej, oświetlono z zewnątrz świątynię i założono monitoring. Zostało wykonane ogrodzenie, ułożono chodnik, wykonano granitowe podesty i schody - mówił Tadeusz Żerowski z rady parafialnej.
Pięknie przygotowana liturgia Mszy św. świadczyła o zaangażowaniu wielu w to parafialne święto - chór parafialny, schola, orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej i kościół wypełniony po brzegi. W nawie bocznej można było obejrzeć powstałą wystawę zdjęć dokumentujących potrzebę dokonanych remontów.
Na koniec liturgii Mszy św. podziękowania biskupowi i proboszczowi złożył również burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, wręczając monografię "Dzieje Gąbina" w 800-lecie jego istnienia. Po Mszy św. obecni wraz z biskupem wyszli przed świątynię, aby dokonać poświęcenia wykonanych prac.
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gąbinie został wzniesiony jako wotum diecezji płockiej za 1000. rocznicę chrztu Polski. Został poświęcony przez bp. Bogdana Sikorskiego 16 października 1966 roku.
Beata Żabka