- Od tej chwili możemy oglądać kolejną perłę naszej bazyliki - mówi ks. kan. Wiesław Kosek, proboszcz parafii św. Mateusza.
- Na ten remont trzeba było czekać około 100 lat, bo teraz widzimy organy w takim kształcie i brzmieniu, jakie miały przed 1900 rokiem - mówi ks. kan. Wiesław Kosek. Prace konserwatorskie instrumentu muzycznego, prospektu organowego i balustrady chóru muzycznego trwały trzy lata. I oto, od niedzieli 15 listopada można oglądać zdumiewający efekt tych prac. Chóru muzycznego w takim kształcie i wyglądzie nie oglądano od ponad 100 lat.
- Większość pieniędzy uzyskanych na remont organów i chóru muzycznego pochodzą z naszej parafii. Zostały wyremontowane przede wszystkim 32-głosowe organy, a w nich m.in. około dwa tysiące piszczałek - mówił ks. kan. Kosek, prezentując wyremontowany instrument.
Co jest widoczne przede wszystkim dla oczu, to odnowiony prospekt organowy. - W czasie remontu było wiele niespodzianek. Na drzwiach do szafy organowej został odkryty obraz św. Stanisława Kostki. Nasze organy powstały w 1830 roku, ale do jego budowy wykorzystano starsze elementy. W przypadku tego obrazu mówimy o szerokiej desce z malowidłem pochodzącym z XVII wieku, a więc starszym o około 150 lat od samego instrumentu. Być może obraz był elementem któregoś ołtarza i tu później został przeniesiony. Wskazuje na to m.in. styl malarski - opowiadał w bazylice proboszcz.
- Ciekawym elementem ozdobnym prospektu organowego są dwa uszaki, czyli elementy po bokach prospektu organowego - są również 150 lat starsze. Odkryto na nich malowidła przedstawiające kolejnych dwóch świętych - czcicieli Matki Bożej: Kazimierza Królewicza i Bonawenturę. Dlaczego czciciele Maryi? Bo nasza bazylika jest dedykowana Matce Bożej - wyjaśniał ks. Kosek.
W czasie trzyletnich prac remontowych odnowiono także balustradę chóru muzycznego.- Tu odkryto kolejne ciekawe elementy ozdobne: głowy aniołów i ludzi. Są one elementem charakterystycznym dla pułtuskiego prospektu i balustrady chóru. Te umieszczone na balustradzie są znowu starsze – XVII-wieczne - dodał ks. kan. Kosek.
Organy zostały zbudowane w 1830 roku przez firmę Biernackich, natomiast prospekt i balustrada są nawet starsze o 100 lat. Prace wykonała pracownia konserwatorska w Olsztynie. - Widok chóru muzycznego zachwyca, podobnie jak dźwięk odnowionych organów - mówi z satysfakcją ks. kan. Wiesław Kosek.
Henryk Mazurek