Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wraca druga kapituła

Historia zatacza koło: od Małachowianki i XII-wiecznej kolegiaty św. Michała do płockiej fary, pięknie odnowionej i na nowo podniesionej do godności kolegiaty św. Bartłomieja.

W gruntownie odnowionej płockiej farze odradza się Kapituła św. Michała. Decyzję o tym podjął bp Piotr Libera w ostatni Wielki Czwartek. W specjalnie wydanym dekrecie czytamy: "Mając na uwadze przesłanki historyczne: istnienie od połowy XII stulecia przy kościele kolegiackim św. Michała w Płocku (powstałym z fundacji Dobiechny, wdowy po Wojsławie, wychowawcy Bolesława Krzywoustego), prastarej kapituły kolegiackiej pod tym samym wezwaniem oraz jej przeniesienie w 1731 roku do istniejącego od 1356 roku kościoła parafialnego św. Bartłomieja w tymże mieście (stał się wówczas kolegiatą), gdzie funkcjonowała, sprawując kult Boży, aż do roku 1819, kiedy to została zniesiona, oraz pragnąc nawiązać do chlubnych tradycji i bogatego dziedzictwa duchowego tejże kapituły, a także kierując się pragnieniem kontynuowania współcześnie zadań pełnionych przez to kolegium w zakresie uświetniania kultu Bożego w tak znamienitej świątyni, która niedawno obchodziła swój jubileusz 650-lecia powstania, oraz w roku 940-lecia istnienia diecezji płockiej, po wysłuchaniu opinii kolegium konsultorów, niniejszym nadaję kościołowi parafialnemu pod wezwaniem św. Bartłomieja w Płocku rangę kolegiaty. Jednocześnie, na mocy kan. 504 Kodeksu Prawa Kanonicznego restytuuję przy niej Kapitułę Kolegiacką św. Michała w Płocku" - czytamy w dekrecie podpisanym przez bp. Liberę.

Dziś o godz. 12 rozpocznie się Msza św., w czasie której zostanie zainaugurowana, po 196 latach przerwy, działalność Płockiej Kapituły Kolegiackiej. Księża prałaci i kanonicy gremialni złożą na ręce biskupa płockiego wyznanie wiary i przepisaną przez prawo kościelne przysięgę oraz zajmą miejsce w przygotowanych stallach kanonickich w prezbiterium. Msza św. będzie również okazją do dziękczynienia za generalny remont świątyni, który został przeprowadzony w latach 2009-1014.

W ramach niedzielnych uroczystości w kolegiacie św. Bartłomieja o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. w rycie trydenckim. Na uroczystości zaprasza ks. prał. Wiesław Gutowski, proboszcz parafii kolegiackiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama