Po dwóch latach udało się stworzyć serwis internetowy ułatwiający odnalezienie grobów na makowskiej nekropolii.
Ma on za zadanie ułatwić lokalizację miejsca spoczynku osób bliskich. - Mamy nadzieję, że okaże się on pomocny podczas odwiedzania miejsc pamięci - mówi Bartosz Packo, prezes Fundacji "Kocham Maków". Kto był głównym pomysłodawcą? - Jego pomysłodawcą i głównym inicjatorem był Jerzy Zelman - wiceprezes Fundacji "Kocham Maków", miłośnik Makowa Mazowieckiego i oddany społecznik – mówi w rozmowie z "Gościem Płockim" Bartosz Packo. - Po jego śmierci tytaniczną, pracę wykonała Anna Pawlik - nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Makowie Mazowieckim, która jest współorganizatorką cyklu miejskich i powiatowych konferencji na temat historii miasta oraz Konferencji Językowej Polonistów. Interesuje się zagadnieniami związanymi z regionem. Realizowała projekty edukacyjne związane z historią Makowa Mazowieckiego - dodaje Bartosz Packo.
- Czułam wielką potrzebę, aby kontynuować to zaplanowane dzieło. Chciałam, aby została przywrócona pamięć o tych, którzy już odeszli - mówi Anna Pawlik.
Nowa wyszukiwarka stała się narzędziem, które pozwala na odnalezienie grobu po wpisaniu następujących danych zmarłego: nazwiska, imienia lub dat urodzenia i zgonu. Przy podawaniu danych niezbędne jest wpisanie, co najmniej trzech pierwszych liter nazwiska. System pokaże wszystkie podobne możliwości nazwiska. Klikając na wybraną pozycję, użytkownik jest przekierowany na stronę z mapą cmentarza.
Czerwonym znacznikiem wskazany jest sektor, w którym znajduje się poszukiwany grób. Dodatkowo podane są informacje o zmarłym, rząd, numer mogił, oraz zdjęcie grobu. Dane z mapą lokalizacyjną można wydrukować. - Inwentaryzacja cmentarza, wykonanie zdjęć i planów sytuacyjnych wymagały mnóstwa czasu spędzonego na cmentarzu i przed komputerem - zwraca uwagę prezes Fundacji "Kocham Maków". - Napotkaliśmy też sporo problemów technicznych związanych z programowaniem baz danych. Na szczęście większość z nich udało się pomyślenie rozwiązać. Aktualizacji będziemy dokonywali raz w roku. Myślę, że to wystarczające. Każdy grób został sfotografowany. Zdjęcia będą dodawane sukcesywnie. Szacujemy, że do końca roku wszystkie zdjęcia będą już dostępne w serwisie - dodaje Bartosz Packo.
Jak zapewniają organizatorzy, to dopiero pierwszy etap prac nad serwisem, który nie jest ostateczną wersją. - Kolejnym krokiem będzie oznaczanie sektorów na cmentarzu. Tak by odnalezienie mogiły było łatwiejsze – akcentuje Packo. "Wirtualna Nekropolia Makowska" to nie tylko wyszukiwarka miejsc pochówku. W serwisie znajduje się wiele ciekawych informacji na temat cmentarza parafialnego i innych, historycznych miejscach pochówku na terenie Makowa Mazowieckiego. Można się np. dowiedzieć, ile lat miała najstarsza pochowana w Makowie osoba, lub ilu stulatków spoczywa na cmentarzu. - Większość prac wykonaliśmy samodzielnie. Wiele godzin społecznej pracy, dającej ogromną satysfakcję. Część prac informatycznych zleciliśmy fachowcom. Realizację projektu bardzo przyspieszyła dotacja z urzędu miejskiego, w ramach konkursu ofert na wykonanie zadania publicznego - dodaje Bartosz Packo.
Agnieszka Otłowska