Nowy numer 41/2019 Archiwum

Przasnyskie wypominki

Wspominamy niektóre osoby z ziemi przasnyskiej, które zmarły w minionym roku.

Tadeusz Rykowski

30 listopada ubiegłego roku, w wieku 93 lat, zmarł Tadeusz Rykowski, prawdopodobnie ostatni weteran Armii Krajowej w Przasnyszu. W czasie okupacji hitlerowskiej był w oddziale partyzanckim AK "Łowcy". Pod koniec okupacji przeszedł do Narodowych Sił Zbrojnych. Mimo podeszłego wieku i pogarszającego się stanu zdrowia, był niemal do końca aktywny jako prezes Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, założonego przez jego brata, Włodzimierza.

o. Piotr Gryz CP

1 marca w Kieźlinach k. Olsztyna, w wieku 61 lat i po 36 latach w kapłaństwie, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł o. Piotr Gryz, pasjonista. W latach 1990-1994 był proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu i przełożonym tutejszej wspólnoty zakonnej. Już wcześniej przez wiele lat służył wiernym w Przasnyszu, m.in. ucząc katechezy i prowadząc spotkania modlitewne dla młodzieży. Wiele razy przewodził przasnyskiej grupie uczestniczącej w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę.

ks. Ryszard Rzewnicki

W Poniedziałek Wielkanocny, 6 kwietnia 2015 r., w wieku 81 lat i po 56 latach w kapłaństwie zmarł w Przasnyszu ks. Ryszard Rzewnicki. Urodził się w Płoniawach, należących wówczas do diecezji płockiej. Po ukończeniu WSD w Warszawie przez wiele lat pracował w archidiecezji warszawskie, a po reformie w 1992 r. w  diecezji łowickiej. Po przejściu na emeryturę mieszkał w parafii Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu, której wiernym posługiwał, dokąd mu zdrowie pozwalało. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Józef Zawitkowski – kolega kursowy śp. ks. Ryszarda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL