Nowy numer 43/2020 Archiwum

Płońskie wypominki

Wspominamy niektóre osoby z ziemi płońskiej, które zmarły w minionym roku.

Leokadia Dłużniewska - zmarła 14 marca w wieku 93 lat. Z Panią Leokadią i jej mężem Wiktorem Dłużniewskim wiąże się pewna historia, która dotyczy zabytkowej tablicy upamiętniającej bitwę pod Wiedniem. "Dwa tygodnie temu zadzwonił do burmistrza Pietrasika doktor Kazimierz Dłużniewski z dziwną zapowiedzią: chcemy do pana przyjść z mamą w poniedziałek rano i coś przekazać. Tak też się stało. Z mamą Leokadią przekazał dr Dłużniewski dużą, odlaną z brązu tablicę pamiątkową z dużym wizerunkiem króla Jana Sobieskiego. Tę tablicę w 1933 r. ufundowali mieszkańcy Płońska z okazji 250. rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem. Umocowali ją na wielkim głazie przed budynkiem starostwa - dzisiejszym Urzędzie Stanu Cywilnego. Niemieckie władze okupacyjne rozbiły w 1940 r. głaz, a zerwaną wcześniej tablicę oddały na złom do fabryki maszyn żniwnych Różyckiego przy ulicy Kolejowej w Płońsku. Ojciec dr Kazimierza Dłużniewskiego - Witold - wykradł tablicę z fabryki i z czasem przekazał ją synowi (...). (źródło: Kurier Płoński nr 16 z dn. 1 września 1995 r.).
"Wiedziałam, co nas czeka, jeśli Niemcy ją znajdą. W PRL-u tablicę mógł spotkać ten sam los co za Niemców, więc do 1983 r. leżała w piwnicy. Gdy przyszedł 1990 rok, zaczęłam myśleć, aby tablica wróciła na stare miejsce - wspomina pani Leokadia". (źródło: Gazeta na Mazowszu z dn. 14.09.1995).
Sławomir Konopka - zmarł 25 maja w wieku 68 lat. Wieloletni dyrektor i nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Szczytnie, w gminie Załuski.
Ks. prał. Marek Makowski - zmarł 8 lipca w wieku 59 lat. Duchowny pochodził z parafii Nowe Miasto. Niedługo przed śmiercią mieszkał w Płońsku. Zasiadał w Kapitule Katedralnej Płockiej. Od 2007 roku był parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Świętym Miejscu. 2 maja 2015 ks. Makowski z powodu pogarszającego się stanu zdrowia zrezygnował z pełnienia funkcji proboszcza. W ostatnich tygodniach życia duchowny przebywał na terenie parafii św. Michała Archanioła w Płońsku.
Andrzej Bojarski - zmarł w październiku. Od 1979  roku był ratownikiem. Do Płońska trafił z Mazur w 1997 roku, kiedy w mieście zaczął funkcjonować basen przy MCSiR. Był najstarszym stażem ratownikiem. Z powodzeniem startował na pływackich zawodach w grupie płońskich Mastersów.
Stanisław Gzylewski - zmarł 22 października w wieku 68 lat. Radny miejski dwóch kadencji, administrator Spółdzielni Mieszkaniowej w Płońsku, od 1981 r. członek NSZZ "Solidarność", od 1989 r. przewodniczący KZ.   

(w tekście wykorzystano zbiory Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama