Nowy numer 43/2020 Archiwum

Powstała, gdy ateizacja była w natarciu

W tę niedzielę bp Piotr Libera przewodniczył Mszy św. w katedrze z okazji jubileuszu parafii św. Zygmunta. Jubilatka otrzymała medal "Laude Probus", odznaczenie przyznawane przez prezydenta miasta.

To jedna z najmłodszych parafii w diecezji, przypomniał podczas uroczystości ordynariusz płocki, a jednocześnie wyjątkowa, po powstała przy bazylice katedralnej.

- Skoro katedra była świątynią biskupa i matką kościołów całej diecezji, świątynią diecezjalną, uważano, że nie może być ona kościołem konkretnej wspólnoty parafialnej. Ale 1 lipca 1965 roku mój czcigodny poprzednik bp Bogdan Sikorski uznał, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaistniała przy niej także parafia, wasza parafia... Zwłaszcza, że były to trudne, szare, gomułkowskie czasy... Zwłaszcza, że Płock, w związku z budową Kombinatu Petrochemicznego, zaczynał się gwałtownie rozrastać... Zwłaszcza, że wzmagała się programowa ateizacja. Zwłaszcza, że katedra ze szczątkami Władysława Hermana i Bolesława III Krzywoustego stała się jedną z kilku stacji obchodów 1000-lecia chrztu Polski, Millennium - wspominał podczas uroczystości bp Piotr Libera.

Mówiąc o codziennym życiu tej parafii wspominał i dziękował duszpasterzom, kapitule katedralnej, osobom zaangażowanym w ruchy i wspólnoty, pełniącym rozmaite funkcje w parafii. - Biskup jest w pewnym sensie proboszczem całej, powierzonej mu przez Pana, diecezji. Ale na pewno najbliższa jego sercu jest parafia katedralna... Tu ma „swój kościół”, „swoją świątynię”, katedrę. Ta bliskość, to jednocześnie zobowiązanie dla mnie. Zobowiązanie, żebyście mieli dobrego proboszcza, dobrych wikariuszy. Mam także wspierać was, żeby wasza parafialna świątynia, a zarazem moja i wasza katedra była piękna... - mówił bp Piotr Libera.

Na zakończenie Mszy św. parafia katedralna otrzymała medal „Laude Probus”, przyznany jej przez Prezydenta Miasta, m.in. za wieloletnie zaangażowanie na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego, jakim jest bazylika katedralna” oraz „za ważne wydarzenia o charakterze religijnym i kulturalny, wzbogacające i kształtujące osobowość i wrażliwość człowieka, obywatela i płocczanina”. Na ręce proboszcza ks. Stefana Cegłowskiego medal przekazał zastępca prezydenta Płocka Roman Siemiątkowski.

Liturgię koncelebrowali także poprzedni proboszczowie parafii św. Zygmunta w Płocku - ks. Janusz Filarski i ks. Marek Zawadzki. W modlitwie wspominano też dawnych duszpasterzy tej parafii: ks. Stanisława Kutniewskiego, ks. Stefana Budczyńskiego i ks. Wacława Gapińskiego, których zdjęcia zostały wystawione na stopniach prezbiterium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama