Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nieobecni - obecni

15 października od 8 lat obchodzony jest w Polsce jako dzień pamięci dzieci zmarłych przed narodzeniem.

Problem straty dziecka jeszcze w okresie prenatalnym dotyka coraz większej liczby małżeństw. Szacuje się, że w Polsce tej straty doświadcza około 50 tys. rodzin. Dlatego w ten dzień szczególnie o nich pamiętamy. Dzisiaj w Płocku, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, o godz. 17 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców, przeżywających stratę.

Msze św. w tej intencji zostaną odprawione także w innych miastach, szczególnie tam, gdzie znajdują się groby - pomniki dzieci utraconych. W Płońsku, na cmentarzu parafialnym odbędzie się pogrzeb dzieci utraconych; nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17. Także parafia farna w Sierpcu zaprasza dziś na specjalną Mszę św. w intencji wszystkich rodziców po stracie dziecka, niezależnie od tego, czy zmarło ono przed narodzeniem, w trakcie porodu czy po wielu latach. Liturgia w tej intencji rozpocznie się o 17.00, a po niej ostanie odmówiony Różaniec.

Organizatorzy nabożeństw zapraszają na modlitwę także wszystkich bliskich i przyjaciół rodzin, które utraciły dziecko.Ważne też, by wiedzieć, jak wspierać osoby, które znajdują się w takiej sytuacji. „Zaproponuj pomoc w codziennych sprawach: zaopiekuj się dziećmi, zrób zakupy, przynieś obiad. Wspomnij czasem zmarłe dziecko, zaproponuj wspólne wyjście na cmentarz. Nie umniejszaj ich straty, nie odwracaj uwagi od rozmów o dziecku, nie pocieszaj, nie osądzaj tego, co myślą czy czują. Nie udzielaj rad i nie poruszaj błahych tematów. Możesz podzielić się tym, co ty czujesz w obliczu ich straty. Dzięki temu osieroceni rodzice poczują, że ich dziecko było ważne także dla ciebie” - czytamy na stronie Wydziału Duszpasterskiego płockiej kurii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama