Muzeum Diecezjalne i Książnica Płocka zapraszają do zwiedzania najnowszych ekspozycji: ikon Marka Szymborskiego i prezentacji twórczości poetyckiej oraz dramaturgicznej Karola Wojtyły.
To był płocki wieczór odkrywania poety i dramaturga Karola Wojtyły. A jak przekonywał uczestników spotkania Michał Jakubczyk, dyrektor ds. programowych Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, wciąż za mało znamy świat poezji i dramatu papieża Polaka. - Lepiej pomoże nam zrozumieć Karola Wojtyłę obraz domu: od tego rodzinnego, wadowickiego, przez dom, którym był cały świat, aż po dom Ojca. To w domu rodzinnym rodziły się najstarsze ślady działalności poetyckiej młodego Wojtyły. Wciąż szukamy tych najstarszych zapisków i wciąż ze zdumieniem poznajemy Karola Wojtyłę i jego wrażliwy świat ducha - mówił Michał Jakubczyk.
W sugestywnej scenerii i przy oryginalnej muzyce pisanej do papieskich dramatów wystawianych na deskach płockiego Teatru Dramatycznego wybrzmiały recytowane przez Henryka Jóźwiaka, aktora płockiego teatru, fragmenty m.in. "Hioba", "Jeremiasza" i "Brata naszego Boga". Wystawa po raz pierwszy prezentuje w Płocku twórczość poetycką i dramaturgiczną Karola Wojtyły, jego młodzieńcze zainteresowania teatrem oraz inscenizacje dramatów.
W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę kilkunastu ikon Marka Szymborskiego. Przedstawiają aniołów i sceny z Ewangelii. Ich autor pracuje w Teatrze Dramatycznym w Płocku jako plastyk. Od kilku lat pisze także ikony. To czwarta wystawa, na której prezentuje swoje prace.
ks. Włodzimierz Piętka