Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ogród do czytania


Nie straszyła, ale w wielu miejscach wymagała poważnych napraw. Elewacja gmachu miejskiej biblioteki głównej jest jak nowa. Są też nowe plany w ofercie 
dla mieszkańców miasta.

Całe lato przechodniom na ul. Kościuszki w Płocku towarzyszył widok rusztowań, otaczających kamienicę, w której mieści się książnica. Po ich zdjęciu odmalowany na zewnątrz budynek wygląda imponująco; dziś to chyba jeden z najładniejszych obiektów na tej ulicy. Ten remont, podobnie jak sama działalność biblioteki, jest częścią szerokiego projektu rewitalizacji miasta.

– Bardzo się cieszę, że udało się nam zdobyć dofinansowanie unijne. Nasz projekt znalazł się wśród czterech innych na liście rezerwowych. Poparło go wielu przyjaciół z całej Polski: poetów, pisarzy, ludzi kultury. Książnica otrzymała najwięcej, bo 180 głosów poparcia – mówiła Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej im. W. Broniewskiego, podczas konferencji podsumowującej to przedsięwzięcie. Prace kosztowały w sumie 600 tys. zł, z czego pół miliona pochodziło z dotacji unijnej.
Elewacja ponadstuletniego budynku na pierwszy rzut oka wydawała się jeszcze w dobrym stanie, ale już w szczegółach było gorzej, jak zaznacza szefowa książnicy. Pewne elementy architektoniczne odpadły, pod ściany podchodziła wilgoć, wejście na wieżyczkę, udostępnione podczas ostatniej Nocy Bibliotek, straszyło zniszczonymi drzwiami. Okazało się też, że brakuje tynku pod rynnami; taki był stan od momentu powstania tego budynku, czyli od 1901 roku.
Prace remontowe, przeprowadzone w ekspresowym tempie, objęły zarówno elewację i wzmocnienie więźby dachowej, jak i ogród biblioteki od strony ul. Mostowej. – Chcielibyśmy, by była tam czytelnia pod chmurką. Cieszymy się, że będzie ona dostępna także dla osób niepełnosprawnych. Na terenie zabytkowego budynku książnicy to jedyne takie miejsce – mówi Joanna Banasiak. W ogrodzie umieszczono ławki i kamienie z przedstawieniami nawiązującymi do kolejnych dni stworzenia świata; towarzyszą im fragmenty poezji patrona książnicy i płocczanina Władysława Broniewskiego.
Gmach przy ul. Kościuszki ma swoją długą historię. Jak przypomniała szefowa biblioteki, były tu przedwojenne instytucje bankowe, siedziba niemieckiego komando, szkoła dla dziewcząt, prowadzona przez siostry służki, a po wojnie na długie lata stał się siedzibą władz partyjnych. „Komitet” – tak pamiętają i określają go jeszcze niektórzy mieszkańcy miasta i okolic. Książnica Płocka zajmuje go oficjalnie od 1990 roku. Przed tym budynkiem stała barykada w czasie obrony miasta przed bolszewikami w 1920 r.; 8 lat później gościł tu prezydent Polski Ignacy Mościcki, gdy wizytował Mazowsze. Dzisiaj mieszczą się tu czytelnia i wypożyczalnia główna i nowoczesne centrum e-kąt. W tym budynku organizowane są wystawy, spotkania z pisarzami i warsztaty.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama