Duchowe dziedzictwo św. Teresy od Jezusa przybliżył wiernym z Przasnysza i Płocka niezwykły spektakl.
Już po raz trzeci w kościele farnym gościł krakowski teatr Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux. Tym razem zaprezentowany został autorski monodram "7 mieszkań we wnętrzu duszy". Scenariusz napisała Izabela Drobotowicz-Orkisz, której na podstawie obszernego dzieła św. Teresa z Avili "Twierdza wewnętrzna", udało się stworzyć trwający nieco ponad godzinę utwór sceniczny. Ona także go wyreżyserowała i zagrała, tworząc bardzo przekonywującą kreację wielkiej mistyczki.
Pod jej przewodnictwem zgromadzeni w kościele widzowie mieli niezwykłą okazję prześledzenia nakreślonej przez św. Teresę z Avila drogi duchowej. Jest to droga duszy do najgłębszego wnętrza swej istoty, gdzie mieszka sam Bóg, przedstawiona w postaci siedmiu mieszkań, oznaczający siedem etapów życia duchowego. Każdy etap trwa przez pewien czas i wymaga od duszy pracy nad swoim udoskonaleniem. Człowiek o życiu wewnętrznym, postępując w doskonałości przechodzi niejako z mieszkania niższego do mieszkań wyższych i dociera do siódmego mieszkania, gdzie mieszka Bóg i gdzie następuje mistyczne zjednoczenie między duszą a Bogiem.
Po spektaklu Izabela Drobotowicz-Orkisz zwróciła uwagę na podobieństwo rozważań św. Teresy z Avila z fragmentami "Dzienniczka" św. s. Faustyny.
Zrealizowany pod patronatem Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych monodram z okazji 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa przasnyska publiczność zobaczyła dzięki wsparciu Fundacji "SCALAM -prostujemy drogi życia". Monodram "7 mieszkań we wnętrzu duszy" został również wystawiony w płockiej katedrze na rozpoczęcie Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Wojciech Ostrowski