Nowy numer 41/2019 Archiwum

Mistyka w teatrze

Duchowe dziedzictwo św. Teresy od Jezusa przybliżył wiernym z Przasnysza i Płocka niezwykły spektakl.

Już po raz trzeci w kościele farnym gościł krakowski teatr Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux. Tym razem zaprezentowany został autorski monodram "7 mieszkań we wnętrzu duszy". Scenariusz napisała Izabela Drobotowicz-Orkisz, której na podstawie obszernego dzieła św. Teresa z Avili "Twierdza wewnętrzna", udało się stworzyć trwający nieco ponad godzinę utwór sceniczny. Ona także go wyreżyserowała i zagrała, tworząc bardzo przekonywującą kreację wielkiej mistyczki.

Pod jej przewodnictwem zgromadzeni w kościele widzowie mieli niezwykłą okazję prześledzenia nakreślonej przez św. Teresę z Avila drogi duchowej. Jest to droga duszy do najgłębszego wnętrza swej istoty, gdzie mieszka sam Bóg, przedstawiona w postaci siedmiu mieszkań, oznaczający siedem etapów życia duchowego. Każdy etap trwa przez pewien czas i wymaga od duszy pracy nad swoim udoskonaleniem. Człowiek o życiu wewnętrznym, postępując w doskonałości przechodzi niejako z mieszkania niższego do mieszkań wyższych i dociera do siódmego mieszkania, gdzie mieszka Bóg i gdzie następuje mistyczne zjednoczenie między duszą a Bogiem.

Po spektaklu Izabela Drobotowicz-Orkisz zwróciła uwagę na podobieństwo rozważań św. Teresy z Avila z fragmentami "Dzienniczka" św. s. Faustyny.

Zrealizowany pod patronatem Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych monodram  z okazji 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa przasnyska publiczność zobaczyła dzięki wsparciu Fundacji "SCALAM -prostujemy drogi życia". Monodram "7 mieszkań we wnętrzu duszy" został również wystawiony w płockiej katedrze na rozpoczęcie Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL