W Płońsku rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza dla autora najlepszej polskojęzycznej książki o historii nauki i techniki. Główną nagrodę przyznano za publikację na temat Mikołaja Kopernika i najbliższego mu otoczenia, kręgu znajomych i przyjaciół.
W styczniu 2013 roku rada miejska, myśląc o uhonorowaniu postaci Jana Walerego Jędrzejewicza, cenionego na arenie międzynarodowej w drugiej połowie XIX w. popularyzatora nauki z Płońska, zadecydowała o ustanowieniu cyklicznej nagrody jego imieniem.
Jak przyznają członkowie kapituły, wybór laureata konkursu należał do najtrudniejszych ze wszystkich dotychczasowych. - Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Zwyciężyła książka, która jest zbiorem dotychczasowych badań. Jest nie tylko ciekawa, ale również poruszająca - tłumaczył Tomasz Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie, przewodniczący Kapituły Nagrody im. Jana Jędrzejewicza. - Laureatka ma duże doświadczenie jeśli chodzi o życiorys Mikołaja Kopernika. Mamy tu do czynienia z wnikliwą analizą, którą postanowiliśmy nagrodzić - argumentował naukowiec.
Czek ufundowany przez Samorząd Miasta Płońska w kwocie 10 tys. zł powędrował do dr hab. Teresy Borawskiej za książkę "Mikołaj Kopernik i jego świat. Środowisko. Przyjaciele. Echa wielkiego odkrycia". - Ta nagroda to docenienie mojej dotychczasowej, długoletniej pracy naukowej. To bodziec i zastrzyk energii do tworzenia nowych publikacji - komentowała dr Borawska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Było to pierwsze tak duże wydarzenie zorganizowane w zmodernizowanej już siedzibie Miejskiego Centrum Kultury, której oficjalne otwarcie zaplanowano na 16 października.
Dominik Nowakowski