Zachwyca nowo wyremontowany budynek Książnicy Płockiej i jego otoczenie, zwłaszcza ogród i czytelnia pod chmurką.
- To był odważny projekt Książnicy, który zakończył się sukcesem - powiedział Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, na konferencji prasowej.
Została odrestaurowana elewacja zewnętrzna z rekonstrukcją wszystkich elementów architektonicznych, zabezpieczono więźbę dachową i pokrycie dachu. Łączny koszt prac to ponad 600 tys. zł, z czego ponad pół miliona to dotacja unijna.
- Był to dla nas skok na głęboką wodę, a efekt jest piękny - stwierdziła Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy. - Przy okazji tych prac chodziło nam o stworzenie nowej przestrzeni, która będzie sprzyjała lekturze - dodała dyrektor Banasiak.
I rzeczywiście, oprócz remontu na zewnątrz Książnicy, na tyłach budynku, od ul. Mostowej, powstała czytelnia pod chmurką. Można tam usiąść na ławeczce, pod drzewem, z widokiem na Tumy i Wisłę. To miejsce zdobi też siedem kamieni nawiązujących do biblijnej historii stworzenia świata. Na każdym z obelisków znajduje się fragment poezji Władysława Broniewskiego, który jest patronem placówki. Otwarcie ogrodu zaplanowano na 16 października o godz. 18. Warto dodać, że będzie on szeroko dostępny dla osób niepełnosprawnych.
W 2014 r. projekt remontu Książnicy Płockiej zyskał poparcie blisko 180 przyjaciół biblioteki - pisarzy, poetów, ludzi kultury z całej Polski. Dzięki temu znalazł się na liście rezerwowych projektów i ostatecznie otrzymał dofinansowanie, wspominała Joanna Banasiak podczas specjalnej konferencji podsumowującej to przedsięwzięcie. Wpisuje się ono, podobnie jak różnorodna działalność biblioteki, w proces rewitalizacji miasta.
wp