Nowy numer 03/2020 Archiwum

Bp Libera: Multikulti poniosło porażkę

Bp Piotr Libera Biskup płocki ostrzega przed lekkomyślnym otwarciem Polski na dużą falę migrantów. Homilię na ten temat wygłosił w niedzielę w Zakroczymiu podczas obchodów 950-lecia miasta.

Biskup stwierdził, że mamy wyciągać wnioski z historii walki Polaków z krzyżakami: „jak raz wpuścisz do domu obcego – wpuścisz do domu dopiero budowanego, do domu małego, domu słabego, to możesz zgotować sobie wielką biedę... Już wiemy, jaką biedę zgotowali sobie nasi sąsiedzi z Francji, Niemiec, Austrii – choć ich domy są znacznie większe, bogatsze - wpuszczając w swoje granice miliony muzułmanów! Multikulti poniosło porażkę. A czynili to wszystko w imię kolejnej chorej, współczesnej ideologii – ideologii pluralizmu, dla której wszystkie kultury, wszystkie religie i wiary są dobre. Wszystkie - z wyjątkiem jednej, własnej: chrześcijańskiej. Tej jednej, własnej się wstydzą, z tą jedną, własną, z której czerpią korzenie, walczą!”.

W swojej homilii tłumaczył, że chociaż „chrześcijaństwo zawsze uczyło gościnności (...) szacunku dla przybysza”, a „papież Franciszek prosi każdą wspólnotę chrześcijańską o przyjęcie do siebie jednej rodziny uchodźców”, to jednak „choć jeszcze nie dotarła [do Polski] ani jedna rodzina, choć jeszcze nie daliśmy rady sprowadzić swoich, Polaków, z Kazachstanu, z Syberii, a już słyszymy głosy z Zachodu, a nawet zza oceanu, jacy to jesteśmy ksenofobiczni, ciemni, niecywilizowani…”.

Pełny tekst homilii:

« 1 »
 • west
  23.09.2015 09:13
  Ciekawy artykuł o tym jak to już św. Tomasz z Akwinu nauczał o traktowaniu emigrantów:

  http://www.pch24.pl/co-sw--tomasz-z-akwinu-nauczal-o-polityce-wobec-imigrantow-,38176,i.html
  doceń 3
 • sp
  23.09.2015 10:49
  Syr 11,29-34:

  Nie wprowadzaj do domu swego każdego człowieka,
  różnorodne są bowiem podstępy oszusta.
  Jak złowiona kuropatwa w klatce,
  tak serce pysznego:
  jak szpieg wypatruje on słabe strony,
  podając dobre rzeczy za złe, przygotowuje zasadzkę
  i najlepszym twym zaletom przygania.
  Przez iskrę węgiel napełnia się ogniem,
  a człowiek niegodziwy czyha na krew.
  Strzeż się człowieka złego, który knuje niegodziwości,
  by nie sprowadził na ciebie hańby niezatartej.
  Przyjmij obcego do domu, a wtrąci cię w zamieszanie
  i oddali cię od twoich najbliższych.


  Zgodnie z tymi słowami i roztropnie postąpił miłosierny Samarytanin - nie wprowadził pobitego nieznajomego do swego własnego domu, ale pomógł mu, w miarę swoich możliwości, opłacając jego pobyt i opiekę w gospodzie.

  Tak samo postępuje i Jezus, nie wprowadza nas, niewypróbowanych, od razu do raju, ale musimy przebywać na tym świecie, zanim nie okaże się, czy jesteśmy godni Mieszkania Niebieskiego.
 • nieta
  27.09.2015 18:43

  Księże biskupie, odrasta łeb hydrze.

  Szczęść Boże
  doceń 0
 • Gość
  11.03.2017 02:30
  Kocham mijego biskupa
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama