Nowy numer 42/2019 Archiwum

Jasna strona muzyki nocy

Ostatni koncert Dni Fryderyka Chopina, kolejny raz organizowanych w Płocku, dopisał do repertuaru festiwalu epilog w pogodnych tonacjach.

To był już czwarty koncert tegorocznych Chopinianów, poświęconych formie muzycznej nokturnu - który najpełniej oddaje nocne klimaty. Jego wątkiem przewodnim była serenada, która powstawała już w czasie baroku. Jak wyjaśniał podczas muzycznego wieczoru Andrzej Sułek, serenady były często wyśpiewywane i stanowiły raczej tło, miły dodatek i czynnik towarzyszący spotkaniu. Przeznaczone były do wykonywania na wolnym powietrzu. W czasie koncertów nie były raczej jednymi z pierwszych utworów, jakie prezentowano, a publiczność była wówczas wyrobiona i dobrze przygotowana. Dopiero Mozart - najpierw Leopold, potem Wolfgang Amadeusz - przyczynili się do zmiany serenady, do nadania jej nowej jakości.

Na niedzielnym koncercie w Opactwie Pobenedyktyńskim zabrzmiały dwie serenady Mozarta: "Eine kleine Nachtmusik" i kompozycja w mollowej tonacji "Kleine Nachtmusik".

- Te serenady na pewno odbiegają od schematu. "Eine kleine Nachtmusik" to najsłynniejsza serenada Mozarta i chyba jedna z najsłynniejszych serenad. To muzyka, która porywa od pierwszego dźwięku. To muzyka, która przełamując pewne schematy, wykraczając poza konwencję muzycznego tła, angażuje słuchacza - mówił Andrzej Sułek.

Z kolei „Kleine Nachtmusik” napisana jest bardzo nietypowo, w tonacji mollowej, która była zwykle przypisywana sprawom poważnym, dostojnym i smutnym.

Ostatnim akcentem tego koncertu był nokturn H-dur Antoniego Dvořáka. W festiwalowym programie czytamy o tym utworze: „Początkowo stanowił wolną część Kwartetu smyczkowego e-moll, skomponowanego w 1870 r. i później zniszczonego przez kompozytora. Jednak tę część wykorzystał Dvořák w swoim stworzonym pięć lat później Kwintecie C-dur op. 77”.

Te wszystkie muzyczne perły zostały zaprezentowane przez znakomitych muzyków z Wrocławia. Wystąpił NFM Ensemble, czyli artyści związani z Narodowym Forum Muzyki, a specjalizujący się w prezentacji arcydzieł muzyki kameralnej, napisanej na nietypowe zestawy instrumentów. Tego wieczoru wystąpił także Lutosair Quintet, który tworzą soliści Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki.

Głównym organizatorem Chopinianów jest Mazowiecki Instytut Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL