Jasna strona muzyki nocy

Ostatni koncert Dni Fryderyka Chopina, kolejny raz organizowanych w Płocku, dopisał do repertuaru festiwalu epilog w pogodnych tonacjach.

To był już czwarty koncert tegorocznych Chopinianów, poświęconych formie muzycznej nokturnu - który najpełniej oddaje nocne klimaty. Jego wątkiem przewodnim była serenada, która powstawała już w czasie baroku. Jak wyjaśniał podczas muzycznego wieczoru Andrzej Sułek, serenady były często wyśpiewywane i stanowiły raczej tło, miły dodatek i czynnik towarzyszący spotkaniu. Przeznaczone były do wykonywania na wolnym powietrzu. W czasie koncertów nie były raczej jednymi z pierwszych utworów, jakie prezentowano, a publiczność była wówczas wyrobiona i dobrze przygotowana. Dopiero Mozart - najpierw Leopold, potem Wolfgang Amadeusz - przyczynili się do zmiany serenady, do nadania jej nowej jakości.

Na niedzielnym koncercie w Opactwie Pobenedyktyńskim zabrzmiały dwie serenady Mozarta: "Eine kleine Nachtmusik" i kompozycja w mollowej tonacji "Kleine Nachtmusik".

- Te serenady na pewno odbiegają od schematu. "Eine kleine Nachtmusik" to najsłynniejsza serenada Mozarta i chyba jedna z najsłynniejszych serenad. To muzyka, która porywa od pierwszego dźwięku. To muzyka, która przełamując pewne schematy, wykraczając poza konwencję muzycznego tła, angażuje słuchacza - mówił Andrzej Sułek.

Z kolei „Kleine Nachtmusik” napisana jest bardzo nietypowo, w tonacji mollowej, która była zwykle przypisywana sprawom poważnym, dostojnym i smutnym.

Ostatnim akcentem tego koncertu był nokturn H-dur Antoniego Dvořáka. W festiwalowym programie czytamy o tym utworze: „Początkowo stanowił wolną część Kwartetu smyczkowego e-moll, skomponowanego w 1870 r. i później zniszczonego przez kompozytora. Jednak tę część wykorzystał Dvořák w swoim stworzonym pięć lat później Kwintecie C-dur op. 77”.

Te wszystkie muzyczne perły zostały zaprezentowane przez znakomitych muzyków z Wrocławia. Wystąpił NFM Ensemble, czyli artyści związani z Narodowym Forum Muzyki, a specjalizujący się w prezentacji arcydzieł muzyki kameralnej, napisanej na nietypowe zestawy instrumentów. Tego wieczoru wystąpił także Lutosair Quintet, który tworzą soliści Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki.

Głównym organizatorem Chopinianów jest Mazowiecki Instytut Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am