Nowy numer 42/2019 Archiwum

W dobrym wieku

Katolickie szkoły w Sikorzu świętują jubileusz. Ten rok szkolny jest setnym w historii placówki, założonej pierwotnie jako Niższe Seminarium Duchowne. Wczoraj odbyło się ślubowanie kolejnych roczników, które rozpoczynają naukę w gimnazjum i liceum.

- W odczytanej Ewangelii trzy dni trwają poszukiwania Jezusa, które trochę przypominają wasze trzy lata gimnazjum, trzy lata liceum ... To dobry czas, zwłaszcza tu w Sikorzu, w „Katoliku” aby szukać intensywnie Pana Jezusa - mówił w homilii bp Piotr Libera, który przewodniczył Mszy św. podczas oficjalnej inauguracji roku szkolnego w Sikorzu.

- Pamiętajcie: z Jezusem jest nam zawsze po drodze!: do sali lekcyjnej, na przerwę, do miejsca spotkań z przyjaciółmi i z wychowawcą. A więc szukajcie Go, także w cichych, czystych i ambitnych pragnieniach Waszych serc, a On będzie w Was wzrastał! Tak się przecież stało w życiu świętego Stanisława Kostki - mówił dalej biskup płocki. W Sikorzu przypomniał też, że diecezję płocką nawiedzają teraz znaki Światowych Dni Młodzież i wyraził głęboką nadzieję, że przy Krzyżu i Ikonie znajdą się także uczniowie szkół katolickich.

Po Mszy św. z kościoła w Sikorzu wyruszyła procesja liturgiczna do budynku szkoły, w której odbyła się ceremonia ślubowania na sztandar pierwszoklasistów Niepublicznego Gimnazjum Katolickiego im. abp. A. J. Nowowiejskiego i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, któremu patronuje św. Stanisław Kostka.

Dyrektor zespołu szkół ks. Mariusz Oryl, przypomniał, że obecny rok 2015/2016 jest setnym w historii, i będzie mu patronował bł. abp A. J. Nowowiejski, który w 1916 r. powołał do istnienia Niższe Seminarium Duchowne przy płockim WSD. Ksiądz dyrektor wspomniał najważniejsze momenty w niełatwej historii placówki, której pracę przerwała na jakiś czas wojna, a potem utrudniała władza komunistyczna. W 1949 r. na kilka dekad odebrano szkole prawa państwowe i w konsekwencji uczniowie musieli zdawać maturę eksternistycznie przed państwową komisją. Jednak, jak akcentował ks. Oryl, szkoła mimo upływu lat nieprzerwanie stara się w pracy łączyć edukację z wychowaniem i kształtować świat wartości ucznia. - Nasz patron, św. Stanisław Kostka jest naszym przewodnikiem, jak łączyć sferę intelektualną z duchową - zauważył ks. Oryl.

W inauguracji jubileuszowego roku szkół katolickich w Sikorzu uczestniczyli przedstawiciele płockiej kurii i instytucji diecezjalnych, władze gminy i powiatu, przedstawiciele kuratorium, zaprzyjaźnionych szkół oraz delegacja płockiej Policji. Szczególnym gościem był prof.  Jerzy Stępień, reprezentujący Fundację Sue Ryder, która ufundowała nowoczesne pomoce dydaktyczne dla szkoły, w tym laptopy i komputer stacjonarny.

Starsi uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowali inscenizację, poświęconą św. Stanisławowi Kostce, próbując pokazać postać Patrona młodzieży jako wzór do naśladowania, atrakcyjny także dla współczesnych młodych ludzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL