Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nowy zwierzchnik

Bp Marek M. Babi, konsekrowany na biskupa 29 sierpnia w płockiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości, dwa dni później został wybrany na biskupa naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Bp Babi zastąpił na tym stanowisku Michała Marię Ludwika Jabłońskiego. Wyboru dokonała Kapituła Generalna Kapłanów Mariawitów.

Jak poinformowano w komunikacie Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, oprócz powołania nowego biskupa naczelnego, na jego zastępcę wybrano bp. Piotra Marię Bernarda Kubickiego - biskupa pomocniczego diecezji śląsko-łódzkiej. Z kolei ustępujący z urzędu biskupa naczelnego bp Michał Maria Ludwik Jabłoński został powołany na biskupa diecezji lubelsko-podlaskiej.

- Przyznam, że z niemałym zaskoczeniem przyjąłem zmianę na stanowisku biskupa naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów - mówi ks. prof. Henryk Seweryniak, diecezjalny duszpasterz ds. ekumenizmu. - Bp Ludwik Jabłoński, który pełnił tę funkcję przez minionych 8 lat (od 20 lipca 2007 roku), wprawdzie zakończył już swoją siedmioletnią kadencję, ale spokojnie mógł być wybrany na następną. Co było powodem tego, że stało się inaczej, nie wiemy - mówi ks. prof. Seweryniak.

- Bp Marek Maria Karol Babi należy do młodego pokolenia kapłanów mariawickich – urodził się w 1975 roku w stolicy, na kapłana mariawickiego został wyświęcony tu, w Płocku, w 1998 roku, a biskupem mariawickim jest zaledwie kilka dni – jego konsekracja miała miejsce 29 sierpnia w Świątyni Miłosierdzia i Miłości. Odbył w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej studia magisterskie (przebadał dzieje sióstr mariawitek), a także podyplomowe w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, bywał na międzynarodowych spotkaniach ekumenicznych. Przez kilka ostatnich lat pełnił funkcje proboszcza jednej z najważniejszych parafii mariawickich – parafii na warszawskiej Woli. Był też sekretarzem warszawskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej i - wraz ze swoja małżonką - aktywnym działaczem charytatywnym. W 2013 roku przy jego parafii powstało Stowarzyszenie im. Feliksy Kozłowskiej, które stawia sobie za cel kontynuowanie ważnej w początkach mariawityzmu idei pracy społecznej i działalności charytatywnej. Stowarzyszenie pomaga dzieciom w nauce, młodzież wciąga w robotę wolontariacką i organizuje dla niej konkursy piosenki, zbiera wspomnienia mariawickich seniorów...

Spotykałem ks. Babiego dość często podczas różnych obchodów mariawickich, a także podczas Tygodni ekumenicznych. Sprawiał zawsze wrażenie człowieka wewnętrznie skupionego. Mam nadzieję, że jako biskup naczelny będzie kontynuował naszą współpracę ekumeniczną, jak również że ze względu na jego zainteresowania duszpasterskie uda nam się nadać jej rys bardziej praktyczny, charytatywny i duchowy - mówi o nowym zwierzchniku mariawitów ks. prof. Seweryniak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL