Nowy numer 42/2019 Archiwum

Magnes Pana Boga

- Najpiękniejszymi chwilami peregrynacji są osobiste chwile modlitwy, dotknięcie krzyża i zostawienie na nim swoich trosk i nadziei - mówi ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM.

Ta peregrynacja różni się od nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która teraz odbywa się w parafiach naszej diecezji. Jest też trudniejsza, bo chodzi właśnie o szukanie ludzi młodych.

- Sami widzimy, że młodzieży jest trochę jak na lekarstwo na peregrynacji przy Matce Bożej i na niedzielnych Mszach. W ich poszukiwaniu przychodzą nam z pomocą znaki Światowych Dni Młodzieży. Owszem, na nawiedzenie zapraszamy wszystkich: starszych i młodszych, ale adresatem tego wydarzenia jest przede wszystkim młody człowiek - mówi ks. Grzelczyk.

Jak się modlić przy krzyżu i ikonie Matki Bożej? - Zapamiętałem sobie słowa papieża Franciszka, wypowiedziane w Rio de Janeiro w 2013 roku: "Co krzyż zostawił w was i co wy zostawiliście na krzyżu?". Przychodzi więc do nas krzyż, który szuka i który noszą młodzi całego świata, zostawiając na nim swoje trudności i bolączki. Ten krzyż widział już chyba wszystkie zakątki świata i słyszał miliony modlitw - przypomina diecezjalny duszpasterz młodzieży.

- Celem tego nawiedzenia nie jest wizyta w parafiach, ale znalezienie młodych. Sama młodzież będzie zaangażowana w przebieg tego wydarzenia - i od strony technicznej, i organizacyjnej. Oni opiekują się i prowadzą te znaki przez diecezję. Krzyż i ikona będą więc w szkołach, na placach i ulicach oraz w kościołach - mówi ks. Grzelczyk.

Krzyż i ikona nawiedzą te miejsca, do których w przyszłym roku przybędzie młodzież do naszej diecezji na tydzień misyjny, w ramach ŚDM. Dlatego pielgrzymka tych znaków wiary jest najlepszą mobilizacją młodych i parafii przed przyszłorocznym wydarzeniem.

- To sami młodzi proponują program przebiegu peregrynacji. Ciekawe, że każde miasto i ośrodek duszpasterski zaproponowały swój oryginalny program. W niektórych miastach jest pielgrzymka między szkołami, świadectwa, koncerty ewangelizacyjne, Drogi Krzyżowe, Msze i czuwania. To wydarzenie przyśpiesza nasze przygotowania do ŚDM i ściąga młodych. Wierzę, że tak będzie i u nas - dodaje ks. Rafał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL