Nowy numer 42/2019 Archiwum

Przasnysz muzyką stoi

Swoją działalność rozpoczęła w mieście nad Węgierką szkoła muzyczna I stopnia.

W nowej placówce będzie można się uczyć gry na instrumentach dętych, takich jak: flet, klarnet, saksofon, róg, puzon, tuba, sakshorn, waltornia. Pierwszy rok szkolny w Przasnyszu rozpocznie ponad 50 młodych ludzi. Nauka, w zależności od cyklu, będzie trwała cztery lub sześć lat.

Do szkoły przyjmowane są dzieci i młodzież od 8. do 16. roku życia, a w wyjątkowych przypadkach, także od 6. roku życia. Na pierwszym roku obok nauki gry na instrumencie będą też zajęcia teoretyczne, a w dalszym etapie nauki program przewiduje muzykowanie zespołowe, zajęcia z nauczycielem akompaniatorem, a także naukę gry na dodatkowym instrumencie i inne zajęcia uzupełniające.

Powstanie szkoły muzycznej zapewne pozwoli Przasnyszowi wyjść z cienia placówek w Ciechanowie i Mławie, gdzie do tej pory trafiała większość uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży. Tamtejsze szkoły specjalizują się przede wszystkim w nauce gry na akordeonie, fortepianie, organach, gitarze czy instrumentach smyczkowych. Przasnysz może się stać niebawem wylęgarnią talentów w zakresie instrumentów dętych. Siedziba nowej szkoły będzie się mieściła w budynkach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, przy ulicy Sadowej.

Podczas uroczystości otwarcia Szkoły Muzycznej I stopnia w Przasnyszu Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski wręczył akt założycielski Arturowi Żuchowskiemu, kompozytorowi i dyrygentowi związanemu dotąd ze szkołą muzyczną w Mławie, który był odpowiedzialny za utworzenie nowej szkoły i został jej dyrektorem.

– Na jednym ze spotkań podszedł do mnie Artur Żuchowski i powiedział: "Tyle czasu staracie się otwarcie szkoły muzycznej, ale nieudolnie. Ja wam pomogę". Zaufałem mu. Zobaczyłem, że ma w sobie tyle energii, że pomysł musi się udać – wspominał starosta. Zauważył, że szkoła muzyczna jest w powiecie przasnyskim bardzo potrzebna. – W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy wysyp talentów muzycznych na terenie naszego powiatu. Chcielibyśmy ten potencjał ulokować w odpowiednim miejscu. Szkoła muzyczna stwarza idealne warunki do rozwoju talentów muzycznych naszych młodych mieszkańców. Z placówką wiążemy duże nadzieje – mówił Zenon Szczepankowski.

– Mam nadzieję, że dalsza współpraca nad doskonaleniem szkoły muzycznej będzie równie owocna, jak przy jej tworzeniu – powiedział Artur Żuchowski. – Cieszę się, że udało się nam pozyskać tak znakomity zespół pedagogiczny. W powiecie przasnyskim udało się nam znaleźć wyjątkowych kandydatów do podjęcia nauki, z czego jesteśmy dumni – wyjaśnił dyrektor nowej szkoły.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL