Nowy numer 41/2019 Archiwum

To buduje narodową dumę

W Arcelinie k. Płońska pamiętano o zwycięskiej bitwie z 1920 roku. - Jesteśmy im winni szacunek i pamięć - mówiono w czasie obchodów.

Bitwy roku 1920 pod Ciechanowem, Nasielskiem i Arcelinem odegrały kluczową rolę w osłabieniu siły czerwonoarmistów, sprawiając, że cud nad Wisłą był możliwy. W ostatnią niedzielę sierpnia kombatanci, żołnierze, poczty sztandarowe i okoliczni mieszkańcy spotkali się przed pomnikiem poświęconym bohaterom wydarzeń sprzed 95 lat.

- Jesteśmy tu, aby przypominać i pamiętać. Historia składa się z faktów historycznych zapisanych przez ludzi w formie dat. Jest ich mnóstwo, w każdej rodzinie, nasza, twoja historia też składa się z dat - mówił Aleksander Jarosławski, wójt gminy Płońsk, pełniący honory gospodarza wydarzenia. - Data 17 sierpnia 1920 r. wiąże się z bitwą pod Arcelinem, kiedy to 1 Pułk Szwoleżerów doprowadził dzięki szarży kawalerii do rozbicia Armii Czerwonej. Można śmiało powiedzieć, że był to sukces taktyczno-strategiczny, który wpłynął na losy Bitwy Warszawskiej. Ta zjednoczyła Polaków i odbudowała narodową dumę.

- Świętując tak doniosłą rocznicę, dajemy wyraz przywiązania do tradycji, do naszej małej ojczyzny, do poszanowania naszego kraju - stwierdził Andrzej Stolpa, starosta powiatu płońskiego. Z kolei Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska, wskazał, aby już dziś zacząć myśleć o przygotowaniach do okrągłej, setnej rocznicy bitwy i wyjątkowym sposobie jej upamiętnienia.

W tym roku ze względu na ograniczony budżet nie zorganizowano bitewnej inscenizacji, która do Arcelina zawsze przyciąga tłumy widzów. Epizod wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku ukazano w scence przygotowanej przez członków Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk, podczas której do niewoli zostali pojmani sowieccy wojskowi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL