Nowy numer 41/2019 Archiwum

Co jest dziś na sztandarach?

– My dziś w Płocku składamy dziękczynienie za wolność naszą, za wolność Europy Wschodniej, której Pan Bóg udzielił, wzbudzając ducha solidarności – powiedział bp Piotr Libera.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy obchodzi w tym roku 35. rocznicę powstania. Region płocki świętował ją galą w amfiteatrze, podczas której wręczano okolicznościowe medale, oraz Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Libery.

W uroczystości 30 sierpnia wzięli udział członkowie zarządu, poczty sztandarowe i reprezentacje „Solidarności” przedsiębiorstw i instytucji miasta. W homilii bp Piotr Libera przypomniał, że nie ma sprawiedliwości i solidarności bez Dekalogu. – Jedność słowa i czynu charakteryzuje człowieka prawego, człowieka solidarnego. Solidarność była reakcją na kłamstwo komunizmu, który sprawiedliwością nazywał niesprawiedliwość, wolnością nazywał niewolę, prawdą nazywał kłamstwo – mówił. Nie umniejszając zasług ludzi, środowisk i inicjatyw tamtego czasu, zauważył, że ostatecznie tym, który daje wolność jest Bóg. – Jedni za stołem rokowań, drudzy za bramami stoczni i w swoich zakładach pracy, jeszcze inni z różańcem w ręku budowali „Solidarność”. I Pan Bóg dał wolność narodowi naszemu. Pod sztandarem „Solidarności” wolność zamieszkała w krajach pobratymczych. Pan dał wolność narodom pobratymczym. Padł mur berliński, połamana została żelazna kurtyna. Należy o tym pamiętać i uchronić od zapomnienia to ważne wydarzenie. Jak zauważył biskup, rocznice chronią wielką sprawę „Solidarności” przed zapomnieniem i ośmieszeniem. Postawił jednocześnie pytanie, co będzie dalej ze sztandarami tamtej „Solidarności”. Na koniec stwierdził, że bohaterom sprzed 35 lat należy się uznanie i wdzięczność, zaś kontynuatorom szacunek i podziękowanie. Jednocześnie, mówił, wszyscy są zaproszeni do budowania wspólnego domu na miarę ideałów pierwszej „Solidarności”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL