Poprzednia tak ważna uroczystość maryjna - nałożenie papieskich koron - miała miejsce w diecezji płockiej 15 lat temu w Żurominie.
Już 4 marca ks. proboszcz z delegacją parafian zawiózł koronę do Rzymu. W czasie audiencji ogólnej pobłogosławił ją papież Franciszek, a do ks. Remigiusza Stacherskiego powiedział: "Idź naprzód!".
Korona w swej symbolice nawiązuje do tajemnicy Zesłania Ducha Świętego: siedem czerwonych kamieni symbolizuje dary Ducha Świętego. Jest również siedem niebieskich kamieni będących obrazem siedmiu kół Żywego Różańca, które działają w parafii. W koronie umieszczono dwa cenne pierścienie ofiarowane przez małżeństwo, które obchodziło swój złoty jubileusz.
- Gdy rozpoczęliśmy zbiórkę złota i srebra, bardzo chętnie włączyli się w nią parafianie, działkowicze i pielgrzymi nawiedzający Popowo. Zebraliśmy dokładnie tyle kruszcu, ile było potrzeba na wykonanie korony - mówi Celina Żmijewska, członkini rady parafialnej.
"Bardzo chętnie pozwalamy, aby łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus, który w miejscowości Popowo Kościelne lud chrześcijański pobożnie czci pod wezwaniem Matki Bożej Popowskiej, mógł zostać powagą i w imieniu ojca świętego ozdobiony drogocenną koroną, jaką sam papież, ze szczególna czcią pobłogosławił" - napisano w dekrecie watykańskiej Kongregacji do Spraw Kultu Bożego.
Dokument ten został odczytany w niedzielę 23 sierpnia, w czasie Mszy św. jubileuszowej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, w obecności biskupów Piotra Libery i Romana Marcinkowskiego.
Oprócz papieskiej korony wdzięczności pod obrazem Matki Bożej zostały umieszczone dwa cherubiny, podtrzymujące szarfę z napisem: "Tibi Iesu, Tibi Maria" i data 1665-2015 (czyli lata obecności cudownego obrazu w Popowie). - Łacińska sentencja "Tobie, Jezu, Tobie, Maryjo" nawiązuje do tej samej inskrypcji wypisanej na koronie wymalowanej na obrazie Matki Bożej - mówi ks. proboszcz Stacherski.
wp