Nowy numer 48/2020 Archiwum

Przyjechali nad Wisłę

Będzie to dawka egzotycznego folkloru. Swoją tradycję taneczną i muzyczną zaprezentują zespoły m.in. ze Sri Lanki i Mongolii. Po raz pierwszy wystąpią także artyści z Irlandii. Wszystko to podczas 4. odsłony Vistula Folk Festival.

Każdego roku, gdy w sierpniu pojawiają się w Płocku, robi się bardzo kolorowo i bardzo muzycznie. To zespoły folklorystyczne z rożnych stron Europy, które w wyjątkowy sposób pokazują swoją kulturę i tradycję. Vistula Folk Festival rusza po raz czwarty.

Warto już dzisiaj przyjść na Stary Rynek, bo tutaj, przed ratuszem od 15.30 zostaną zaprezentowani artyści, którzy biorą udział w tegorocznej edycji festiwalu. A są to zespoły: „Sawsiri” ze Sri Lanki, „Trim the Velvet” z Irlandii, „Ensamble Orioni” z Gruzji, trio muzyczne zespołu „Kołos” z Ukrainy, grupa tancerzy i śpiewaków z Mongolii, a także rodzime zespoły: „Dzieci Płocka” oraz „Wisła”.

Wspaniałe umiejętności taneczne i wokalne gwiazd festiwalu będzie można podziwiać podczas otwartego koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się w środę w Parku Północnym na Podolszycach o godz. 18.

W piątek festiwal wraca na płocką starówkę z wielkim rozmachem; tu o godz. 18 rozpocznie się koncert kapeli „Stroynowskifolkband”, która wykona pieśni kurpiowskie, mazowieckie, białoruskie i ukraińskie we współczesnych aranżacjach. Koncert będzie towarzyszył Jarmarkowi św. Bartłomieja, który potrwa od 21 do 23 sierpnia na Starym Rynku.

Kulminacją tego festiwalu będzie koncert galowy w amfiteatrze, w sobotę 22 sierpnia o godz. 19. W czasie tego widowiska artyści zaprezentują swoje najlepsze utwory.

Finałem festiwalu będzie niedzielny korowód artystów, który przejdzie sprzed katedry na Stary Rynek. Wcześniej, o 11.30, artyści wezmą udział we Mszy św., z ekumenicznym akcentem. Podczas liturgii każdy z zespołów wykona pieśń religijną swojego wyznania.

W czwartek, w którym nie są przewidziane występy, artyści odwiedzą płockie domy dziecka i domy pomocy społecznej. To piękna tradycja tego festiwalu - jeden dzień jest poświęcony mieszkańcom miasta.

Vistula Folk Festival jest udaną kontynuacją swojego starszej odsłony - Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej Płocku, który był tu organizowany od lat 60. do 1980 r. Organizatorzy nadali mu charakter międzynarodowy, zapraszając co roku zespoły z różnych stron świata.

Rok temu festiwal został wyróżniony certyfikatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuli Ludowej (CIOFF).

Organizatorem wydarzenia jest POKiS i Urząd Miasta Płocka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama