Zbliża się 95. rocznica Bitwy Warszawskiej podczas wojny polsko - bolszewickiej. Tak uczcimy bohaterów tamtych wydarzeń:
Płock. Miasto Bohater (w 1921 r. Marsz. Józef Piłsudski odznaczył je Krzyżem Walecznych) rozpocznie obchody 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, obchodzonym także jako Dzień Wojska Polskiego. O godz. 10 w bazylice katedralnej zostanie odprawiona Msza św. w intencji poległych w 1920 r. a po niej reprezentacje różnych środowisk miasta złożą kwiaty na Bratniej Ziemi koło katedry i na Płycie Nieznanego Żołnierza.
W niedzielę, 16 sierpnia „ożyją” bohaterowie obrony Płocka, dzięki odtwarzanym scenom tamtych dramatycznych wydarzeń sprzed 95 lat. O godz. 18, na Placu Narutowicza rozpocznie się rekonstrukcja historyczna obrony barykady.
Z kolej 18 sierpnia, na cmentarzu garnizonowym, przy ul. Norbertańskiej odbędą się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. Początek o godz. 17. Tego dnia, na Starym Rynku można będzie wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego (godz.18.30). Wieczorem planowany jest rejs statkiem po Wiśle, na cześć Flotylli Wiślanej, która uczestniczyła w odparciu ataku bolszewików na Płock.
To nie koniec wydarzeń, związanych z upamiętnianiem bohaterów i wydarzeń wojny polsko - bolszewickiej. W środę, 19 sierpnia, o godz. 17 Towarzystwo Naukowe Płockie zaprasza na promocję książki dr. Grzegorza Gołębiewskiego, „Obrona Płocka przed wojskami bolszewickimi 18 i 19 sierpnia 1920 roku”.
W płockie obchody włączą się, jak zawsze, harcerze, którzy złożą kwiaty w Miejscach Pamięci Narodowej 1920 r. i będą mieli swój capstrzyk przy kopcu „Bratnia Mogiła”.
W płockich rozgłośniach, m.in. KRDP zostaną wyemitowane specjalne słuchowiska, przygotowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku w ramach projektu „Zatrzymane w kadrze… rok 1920”. Z kolei w płockim ratuszu, w holu przy auli można oglądać okolicznościową wystawę, ze zbiorów Książnicy Płockiej.
Borkowo nad Wkrą. 95. lat temu, w tej miejscowości blisko Nasielska rozegrała się trwająca dwa dni bitwa. Główne uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie, odbędą się 22 sierpnia. O godz. 17 odbędzie się Msza św. polowa i apel poległych, połączony z salwą honorową. Koncert zagra Orkiestra Wojska Polskiego z Siedlec. O 18.30 rozpocznie się inscenizacja walk polsko - bolszewickich, przypominająca wydarzenia z Bitwy na Wkrą.
Nasielsk. W 95. rocznicę Bitwy nad Wkrą, 15 sierpnia zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i bohaterów 1920 r. Liturgię poprzedzi uroczystość na cmentarzu w Nasielsku, podczas której zostaną złożone kwiaty na grobach bohaterów Bitwy.
Rypin. Główne uroczystości 15 sierpnia rozpoczną się od godz. 10 Mszą św. w parafii św. Stanisława Kostki, w intencji Ojczyzny. Po liturgii planowane jest przejście na ul. Mławską i odsłonięcie pamiątkowych tablic przy skwerze im. Żołnierzy Wyklętych. Reprezentacje miasta złożą też kwiaty przed pomnikiem Marsz. Józefa Piłsudskiego, w parku przy ul. 3 Maja.
Płońsk. Mszą św. w parafii św. Michała Archanioła rozpoczną się miejskie obchody rocznicy obrony przed bolszewicką nawałą. O godz. 10 zostanie odprawiona Msza św., a po niej uczestnicy uroczystości przejdą na cmentarz parafialny i tam złożą kwiaty na grobach żołnierzy 1920 r. 95 lat temu, w podpłońskim Arcelinie szarża polskich szwoleżerów w dużym stopniu przyczyniła się do obrony samej Warszawy.
am