O czym należy pamiętać i czego nie zapomnieć, wyruszając na szlak z Płocka do Częstochowy?
HASŁO: "Bóg sam wystarczy" (słowa św. Teresy z Ávili).
KIEDY? Od 6 do 14 sierpnia. Pielgrzymka wyruszy z Tumskiego Wzgórza w Płocku 6 sierpnia po Mszy św. w katedrze o godz. 6. Eucharystii będzie przewodniczył bp Piotr Libera.
DLACZEGO? Tegorocznej pielgrzymce towarzyszą ważne wydarzenia z życia Kościoła i diecezji: Rok Życia Konsekrowanego, nawiedzenie kopii obrazu jasnogórskiego w diecezji płockiej, jubileusz 940-lecia istnienia diecezji płockiej.
JAK? Pielgrzymi wyruszą na szlak w 11 grupach, które odpowiadają konkretnym rejonom w diecezji: grupa biało-czerwona (dekanaty płocki, bielski i bodzanowski), biała (dekanaty ciechanowskie i strzegowski), błękitna (dekanat nasielski i zakroczymski), brązowa (dekanaty dobrzyński n. Drwęcą, rypiński i żuromiński), granatowa (dekanaty płoński, raciąski i wyszogrodzki), miedziana (Mława i okolice), pomarańczowa (grupa salezjańska), srebrna (dekanaty pułtuski i serocki), zielona (dekanaty sierpecki, dobrzyński n. Wisłą i tłuchowski), złota (dekanaty przasnyski, makowski i dzierzgowski), żółta (dekanaty gostyniński i gąbiński).
KTÓRĘDY? Pielgrzymi pokonają trasę z Płocka, przez Gostynin do Sokołowa (35 km pierwszego dnia), przez Kutno do Ględzianówka (34 km drugiego dnia), przejdą przez Tum i Łęczycę do Wielkiej Wsi (30 km), do Lutomierska (26 km), przez Łask do Buczka (33 km; Buczek to nowy nocleg i zmiana na dotychczasowej pielgrzymkowej mapie), przez Zelów do Kaszewic k. Bełchatowa (25 km), do Dubidz (33 km), do Wierzchowiska (29 km) i wreszcie na Jasną Górę (9 km). Wejście na Jasną Górę odbędzie się w piątek 14 sierpnia w godzinach porannych: od 7.30 do 8.15.
ZAPISY: Do zapisu na pielgrzymkę służy wyłącznie indywidualna Karta Uczestnictwa, zawierająca niezbędne dane osobowe pielgrzyma. Zapisy indywidualne i zbiorowe na pielgrzymkę organizują w swoich parafiach miejscowi duszpasterze, a następnie zgłaszają pielgrzymów w punkcie zapisów mieszczącym się w Opactwie Pobenedyktyńskim od 3 do 5 sierpnia.
DUCHOWO! Istnieje możliwość duchowego pielgrzymowania wszystkich tych, którzy z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo. W ten sposób powstanie wielka wspólnota modlitewna, która będzie wspierała wszystkich wędrujących w ważnych intencjach Kościoła, ojczyzny, rodzin i osobistych. Zapisy na pielgrzymkę duchową organizują w swoich parafiach miejscowi duszpasterze. Duchowi pielgrzymi otrzymają specjalnie przygotowany modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień wraz z dokładną trasą pielgrzymki. Te osoby są zachęcane, w miarę możliwości, do codziennego uczestnictwa we Mszy św. oraz do udziału w wieczornym Apelu Jasnogórskim w kościele parafialnym.
wp /red.