W Raciążu i Brudzeniu koło Płocka wojewoda mazowiecki rozmawiał z rolnikami o suszy.
W czasie spotkania rozmawiano o wysokich kosztach hodowli i karach mlecznych, które spadają często na rolników prowadzących gospodarstwa mleczne. - Kary przekraczające kwoty mleczne, będzie można rozłożyć na raty i spłacać przez okres 3 lat. Odroczenia i umorzenia, nie będą objęte dodatkowymi odsetkami. Dotyczyć to będzie tylko tych gospodarstw, w których komisje wyszacowały skutki zdarzeń meteorologicznych, przede wszystkim suszy - obiecywał wojewoda.
Przypomniano, że podstawą do wystąpienia o pomoc jest stwierdzona szkoda w uprawach. Informacja o poniesionych stratach musi znaleźć się w protokole, który przygotuje komisja terenowa. Zatwierdzone prze wojewodę protokoły będą dla rolników podstawą do ubiegania się o różnego rodzaju pomoc.
Na spotkaniu z wojewodą rolnicy z Raciąża dowiedzieli się także o dostępnych instrumentach pomocy, jakimi są: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS, ulgi w podatku rolnym oraz wsparcie oferowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Minister Rolnictwa sygnalizuje, że w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich w przyszłym roku, ponownie zostanie uruchomione działanie 126, w ramach, którego można uzyskiwać środki na odbudowę, umacnianie potencjału gospodarstw rolnych. Postawą do ubiegania się o te środki, będą najprawdopodobniej tegoroczne protokoły z szacowania szkód w gospodarstwach - mówił Jacek Kozłowski.
Wiadomo, że w budżecie państwa na pomoc dla rolników przeznaczone jest 80 mln złotych. Wojewoda zapewnił, że rolnicy nie pozostaną sami z problemem, jaki wyrządziła susza.
W spotkaniach udział wzięli także samorządowcy, przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Spotkanie wojewody z rolnikami odbyło się również w Brudzeniu koło Płocka.
Agnieszka Otłowska