Uczestnicy tego zwiedzania poznają nie tylko daty i suchą historię płockich zabytków. Przewodnicy odsłaniają przed nimi żywe dzieje miejsc i obiektów.
Zwiedzający trafiają jeszcze do sali sejmowej; to znaczy tej, w której podobno miało się odbyć ostatnie posiedzenie sejmu Królestwa Polskiego w 1831 r. To raczej symbol, bo sala powstała przed II wojną światową.
- Chcemy państwu nie tyle podać daty, suchą historię, ale też ciekawostki, związane z tymi obiektami - mówi Maria Chyła, gdy najbardziej wytrwali zwiedzający gromadzą się przed ratuszem. Opowieść się jednak nie kończy, bo gdzie tu postawić kropkę, jak każda kamienica ma jakąś historię? W kamienicy od strony fary kręcono kiedyś pierwsze sceny „Szatana z siódmej klasy”, najstarszej, znakomitej adaptacji książki Kornela Makuszyńskiego. Nie było tam takiego przejścia, jak dzisiaj, gdzie stoi pomnik Krzywoustego, tylko stał dawny spichlerz, który spłonął. W pierzei rynku po lewej stronie, patrząc od ratusza, w jednej z kamienic stała zawsze mała trumienka - właściciel miał przedsiębiorstwo pogrzebowe. A w kamienicy na rogu przy Grodzkiej mieszkał ojciec Kazika Staszewskiego.
Weekendowe zwiedzanie z Paszportem turystycznym to piąta edycja akcji „Odkryj z nami Płock”, organizowaną przez PLOT. Wystarczy pójść do siedziby organizacji w Domu Darmstadt, i odebrał Płocki Paszport Turystyczny, który jest zarazem mini przewodnikiem po najważniejszych i najciekawszych obiektach miasta. Do tej pory w letnim zwiedzaniu wzięło udział około 8 tys. uczestników. W tym roku również zbierają się pokaźne grupy zwiedzających. Poza Sanktuarium i ratuszem obejrzano już TNP, katedrę, Muzeum Diecezjalne, Książnicę Płocką, oraz kościół podominikański na Górkach i cerkiew. W najbliższym czasie odbędzie się zwiedzanie Małachowianki i ZOO (1, 2 sierpnia), fary i Muzeum Żydów Mazowieckich (8,9 sierpnia), Muzeum Mazowieckiego (16 sierpnia), katedry Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Orlen Areny (22,13 sierpnia), Teatru Dramatycznego i dzielnicy Radziwie (29, 30 sierpnia) oraz kościoła św. Jana i Wyższego Seminarium Duchownego (5 września).
am