GN 43/2020 Archiwum

Trąbki na Starym Rynku

Trwa letni cykl „Muzyczne czwartki na płockiej starówce”. Tym razem na małej scenie rynku wystąpił Kwartet Dęty Blaszany.

Najpierw był barokowy taniec, w którym jeden trębacz wyzywa na pojedynek muzyczny drugiego trębacza. Potem skok w epokę romantyzmu, i dalej - bogaty w brzmienia XX wiek. Kwartet Dęty Blaszany w składzie: Bartłomiej Łubian (trąbka), Grzegorz Dębski (trąbka), Leopold Sułkowski-Kornaus (puzon) i Łukasz Miśkowiec (puzon basowy) zabrał słuchaczy tego koncertu w podróż w czasie i przestrzeni.

Zabrzmiały różne utwory, m.in. „Galiard Battaglia” S. Scheidta, „Trumpet Tune” H. Purcella, „Alexander’s Ragtime Band” I. Berlina czy słynny motyw filmowy „Pink Panter” H. Manciniego, aż po zaskakujący finał z… „Muppet show”.

Standardy jazzowe, których kolebką jest Nowy Orlean, zabrzmiały chyba nie mniej pociągająco pod letnim, ciepłym płockim niebem, niż w przydymionych kawiarniach amerykańskiego miasta. Na pierwsze dźwięki obowiązkowego dla trębaczy utworu „When the Saints…” czy charlestona trudno było powstrzymać się od wystukiwania rytmu. Przy szlagierze z „Różowej Pantery” widownia posłusznie wyprodukowała wspólnie dźwięk charakterystyczny dla tego utworu - pstrykanie na palcach. Można nie tylko posłuchać muzyki na trąbkę i inne instrumenty dęte, która znakomicie wtopiła się w późne, leniwe popołudnie na Starym Rynku, ale dowiedzieć się czegoś o samego muzyce czy statusie samych artystów. Okazuje się, że trębacze w dawniejszych wiekach cieszyli się wielkim szacunkiem i osiągali bardzo wysoki status materialny.

Koncert Kwartetu Dętego Blaszanego, grupy, która działa od niedawna przy Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, był kolejnym muzycznym spotkaniem na płockiej starówce. Cykl letnich czwartków ruszył na początku lipca. W pierwszy sierpniowy czwartek (6.08) wystąpi kwartet Positive Vibration z koncertem „Jazzpirations”. Gościem kolejnego czwartku będzie Morpheus Saxophone Quartet (13.08). Dwa kolejne koncerty to „Lekko, zwiewnie” w wykonaniu solistów: Przemysław Marcyniak (flet), Anna Szalińska (skrzypce), Piotr Kelm (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela) i "Viva Mexico!!” w wykonaniu kwintetu smyczkowego.

Cykl „Muzyczne czwartki na płockiej starówce” organizowany jest przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną przy wsparciu Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”. Na scenie „czwartków” występują muzycy współpracujący z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama