Nowy numer 47/2020 Archiwum

Matematyka i miłosierdzie

Odszedł dobry gospodarz, bo tak się dał poznać ks. prał. Marek Makowski - jako dobry i zapobiegliwy ekonom diecezjalny i niezwykle szanowany przez parafian proboszcz.

Po ludzku patrząc - osiągnął wiele, a Pan Bóg dołożył do jego życia cierpienie. Ks. Makowski miał 59 lat i 34 lata kapłaństwa. Zmarł w przasnyskim szpitalu w środę 8 lipca ok. godz. 15.

Zaangażowany w ruch oazowy, dobry i zapobiegliwy gospodarz oraz proboszcz, odważny ekonom, bardzo zaangażowany w głoszenie misji świętych o Bożym miłosierdziu, jako proboszcz w parafii Święte Miejsce m.in. poświęcał czas pielęgnowaniu pamięci o kard. Aleksandrze Kakowskim, pochodzącym z tej właśnie parafii. Przygotowywał do druku zbiór jego pism, wydał książkę o historii parafii Święte Miejsce, dedykując ją "tym, którzy odeszli, oraz tym, którzy przyjdą po nas" - można długo wymieniać pasje i zdolności ks. Makowskiego. Pan Bóg w ostatnich latach do tych pasji dołączył cierpienie i walkę z ciężką chorobą.

- Był bardzo zapobiegliwy i dał się poznać jako dobry gospodarz, gdy obejmował funkcję dyrektora ekonomicznego w seminarium - wspomina ks. Makowskiego ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, były rektor WSD. To z nim ks. Makowski współpracował jako "prokurator", używając potocznego języka seminarium. - To on rozpoczął budowę nowej furty seminaryjnej i adaptował budynki pozostałe po Niższym Seminarium Duchownym. Był zawsze lojalny i otwarty do rozmowy - wspomina ks. prof. Mroczkowski.

Miał 59 lat. Pochodził z parafii św. Anny w Nowym Mieście. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, 7 czerwca 1981 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Bogdana Sikorskiego. Pracował jako wikariusz w parafii farnej w Przasnyszu, w Szelkowie i Płońsku. W 1991 roku został diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie i pełnił tę funkcję przez 3 lata. W 1992 roku został proboszczem parafii Kobylniki, pełnił również funkcję wicedziekana dekanatu wyszogrodzkiego. W 1997 roku został proboszczem parafii Bodzanów. Był ojcem duchownym tego dekanatu, a następnie dziekanem. 2 lata później został mianowany dyrektorem ekonomicznym Wyższego Seminarium Duchownego, a rok później - ekonomem diecezjalnym i dyrektorem Administracji Kościelnymi Obiektami Diecezji Płockiej.

Zwolniony z zajmowanych funkcji w sierpniu 2007 roku, został mianowany proboszczem parafii Święte Miejsce. Funkcję tę pełnił do 18 maja 2015 roku, z której zrezygnował z powodu długiej i ciężkiej choroby. Był kapelanem Jego Świątobliwości i kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Płockiej, pełniąc w niej funkcję prałata scholastyka. Zmarł 8 lipca.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 11 lipca. O godz. 10 bp Roman Marcinkowski będzie przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym w Świętym Miejscu. Następnie trumna zostanie przewieziona do rodzinnej parafii ks. prał. Makowskiego w Nowym Mieście, gdzie zostanie odprawiona Msza św. o godz. 14. Ciało śp. ks. prał. Marka Makowskiego zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Nowym Mieście.

Rodzina zmarłego księdza prosi uczestników pogrzebu, aby - zamiast kwiatów - ofiarować dar serca dla hospicjum Caritas Diecezji Płockiej. Przy świątyniach w Świętym Miejscu i Nowym Mieście będą wolontariusze z Caritas Diecezji Płockiej z puszkami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama