Nowy numer 49/2020 Archiwum

Mieszkańcy i młodzi do głosu

Ciechanowska Rada Miasta na swej ostatniej przed wakacjami sesji podjęła dwie ważne uchwały: dopuszczającą składanie przez mieszkańców projektów uchwał i powołującą Młodzieżową Radę Miasta.

Do tej pory projekty uchwał mogli składać: prezydent miasta, komisje Rady Miasta, przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady, grupa co najmniej czterech radnych. Teraz, gdy podjęta w ostatni czwartek uchwała uprawomocni się w ciągu dwóch tygodni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego, projekty uchwał przedstawiać będzie mogła grupa co najmniej 200 ciechanowian posiadających prawo "wybierania do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego".

Autor projektu – prezydent miasta Krzysztof Kosiński uzasadniał, że takie rozwiązanie da ciechanowianom możliwość uczestnictwa w sprawowaniu władzy uchwałodawczej.

Młodzieżowa Rada Miasta, która ma rozpocząć działalność we wrześniu, będzie liczyła 24 młodych rajców. Zostaną wybrani spośród uczniów ciechanowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – będących oczywiście mieszkańcami miasta w przedziale wiekowym między 14 a 20 lat.

Z inicjatywą utworzenia takiej rady wystąpiło stowarzyszenie Ruch Samorządowy Ziemia Ciechanowska oraz uczniowie ze szkolnych samorządów. Rada ma m.in.: upowszechniać ideę samorządności wśród młodzieży, kształtować i utrwalać wśród niej postawy demokratyczne, aktywizować uczniowskie samorządy. Rada będzie miała głos doradczy wobec swej "dorosłej" odpowiedniczki, będzie opiniowała projekty jej uchwał, współpracowała z miejskimi instytucjami przy organizacji imprez kulturalnych i sportowych w mieście.

- Dla ciechanowskiej młodzieży jest to na pewno krok w przód - skomentował Krystian Prekiel z I LO im. Zygmunta Krasińskiego. - Będziemy mogli zgłaszać nasze problemy, rozmawiać na ten temat, mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście. A Mateusz Kołakowski (również z I LO) dodał: - Samorząd jest interesujący dla młodzieży, ponieważ to samorząd podejmuje decyzje, a młodzież chciałaby decydować.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama