Ks. prof. Michał Grzybowski i doc. dr Leszek Zygner przedstawili swą najnowszą publikację "Episkopat płocki w latach 1075-2015".
To publikacja jubileuszowa, bo ukazuje się na 940-lecie diecezji płockiej. Jak mówią autorzy: ks. prof. Grzybowski i doc. Zygner, jest to pierwsze i całościowe opracowanie pocztu biskupów płockich i biskupów sufraganów diecezji płockiej, uwzględniając starsze i najnowsze osiągnięcia historiografii w tym zakresie.
W opracowaniu zebrano biogramy 80 biskupów płockich i 36 biskupów pomocniczych. Okres średniowiecza do 1504 roku opracował Leszek Zygner (37 biogramów biskupów ordynariuszy i 6 sufraganów), zaś pozostałą część (43 biogramy biskupów ordynariuszy i 30 sufraganów) - ks. Grzybowski.
I właśnie o tajemniczych początkach diecezji i sile średniowiecza, o płockim złotym XII wieku mówił w czasie spotkania w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego doc. Leszek Zygner. - Spotykamy w okresie średniowiecza wybitnych biskupów. Wszyscy nosimy w genach to, co ci wybitni biskupi wnieśli do kultury polskiej: od wielkiego Aleksandra, świątobliwego Wernera, biskupów-koryfeuszy XV wieku aż po dwóch biskupów męczenników ostatniej wojny. To byli ludzie z wizją, którzy wstępowali na tron biskupi w Płocku z poczuciem misji. O tym opracowaniu rozmawiałem ze ś.p. ks. prof. Tadeuszem Żebrowskim. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak uporać się z płockim średniowieczem - opowiadał Leszek Zygner, rektor PWSZ w Ciechanowie. O biskupach-senatorach i doradcach królów, o mecenasach sztuki, biskupach-wygnańcach opowiadał z kolei ks. Grzybowski. - Odnaleźliśmy portrety i herby biskupów. To było długie i żmudne poszukiwanie. Niech to opracowanie służy dalszym badaniom - mówił ksiądz historyk.
Z kolei na naukowość dzieła i recenzje zwrócił uwagę prof. Zbigniew Kruszewski, prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego.
- Na dzieje ewangelizacji mazowieckiej ziemi, dzieje Kościoła na północnym Mazowszu swój wpływ miało wiele pokoleń wiernych według miary własnego powołania. Szczególna jednak rola przypadła w tym procesie biskupom. Im to więc, naszym historycznym poprzednikom w biskupim posługiwaniu zawdzięczać należy nie tylko rozwój życia religijnego, ale i związaną z nim ściśle humanizację stosunków społecznych oraz promocję kultury. Teraźniejszość i przyszłość płockiej wspólnoty diecezjalnej wyrasta z jej przeszłości i dlatego tak ważne jest poznanie własnych korzeni, z których się wyrasta. Dobrze się zatem stało, że właśnie w tym roku otrzymujemy po raz pierwszy dzieło ukazujące panoramę losów płockiego episkopatu od początku aż do czasów współczesnych - powiedział w czasie spotkania bp Piotr Libera.
ks. Włodzimierz Piętka