Nowy numer 25/2018 Archiwum

Więcej nadziei

Kolejne miejsce pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem w diecezji płockiej powstało na cmentarzu parafialnym w Sierpcu. Jego poświęcenia, w czasie wizytacji kanonicznej parafii farnej, dokonał bp Piotr Libera.

- Panie Jezu Chryste, Ty przez Swoje zmartwychwstanie uczyniłeś grób znakiem nadziei. Ty jesteś Panem życia i śmierci, który w swoich tajemniczych planach wzywasz ludzi w różnym wieku do wiecznego dziedzictwa w niebie. Prosimy Cię pokornie, pobłogosław ten grób sporządzony dla dzieci utraconych i obdarz łaską pocieszenia opłakujących swoje zmarłe dzieci rodziców - modlił się bp Piotr Libera dokonując poświęcenia nowego grobu. Pierwszy pochówek będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu, 23 czerwca.

- Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się, wspierają nas, motywowali nas i wygospodarowali odpowiednie fundusze. To wszystko po to, by dzieci miały godny pogrzeb i godne miejsce na cmentarzu. To wszystko po to, by pomóc przeżywającym lub skrywającym traumę rodzicom. W imieniu tych, którzy przy Grobowcu Dzieci Utraconych będą płakać, modlić się, stać z powagą czy też zadawać Panu Bogu trudne pytania – w ich imieniu chcę wszystkim zaangażowanym już podziękować, bo pomnik ten, będzie realną pomocą dla wielu osób, pomocą leczenia bólu po utracie własnych dzieci - mówi ks. Andrzej Więckowski, proboszcz sierpeckiej fary.

W grobie tym, dwa razy w roku: 26 maja i 15 października będą chowane dzieci utracone, odebrane z Zakładu Histopatologicznego w Płocku. Ma on być symbolicznym grobem dla dzieci, których z różnych przyczyn nie można było pogrzebać, wreszcie ma być formą uczczenia pamięci dzieci, które urodziły się martwe, a więc utracone na skutek np. poronień, aborcji. To również znak czci dla dzieci, po których nie ma żadnego śladu, których doczesne szczątki nie zostały potraktowane w sposób godny człowieka. Ma to być również miejsce pomagające po chrześcijańsku przeżyć ból i żałobę po stracie dziecka.

Pierwsze spotkanie komitetu budowy pomnika-grobu odbyło się w czerwcu ubiegłego roku. Jego inicjatorem był ks. kan. Andrzej Więckowski, dziekan dekanatu sierpeckiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma