Nowy numer 48/2020 Archiwum

Już za tydzień, już za rok...

O nawiedzeniu obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i Światowych Dniach Młodzieży mówiono na konferencji prasowej w Kurii Diecezjalnej Płockiej.

- Przez dziewięć miesięcy obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedzi wszystkie parafie naszej diecezji – powiedział bp Piotr Libera do dziennikarzy. Mówił o solidnym przygotowaniu duchowym w diecezji i sensie tego wydarzenia. – Najlepiej wyraża je hasło nawiedzenia: ”Z Maryją ewangelizujemy Kościół Płocki”. Ewangelizujemy, a więc: głosimy z przekonaniem, że Jezus żyje, działa i zbawia. Temu też będą służyć rekolekcje i misje parafialne przed dobą nawiedzenia, bo obraz Jasnogórski będzie przebywał w parafii przez 24 godziny – opowiadał biskup płocki.

– Choć rzeczywistość w Polsce bardzo się zmieniła przez ostatnie 40 lat, to doświadczenie diecezji, które ostatnio przeżyły nawiedzenie pokazuje, że ludzie wciąż otwierają się na łaskę Bożą i obecność Maryi, że tłumie wypełniają kościoły i wracają do Boga – mówił bp Libera.

- Tu nie chodzi o kolejną akcję duszpasterską, ale o głębokie przeżycie duchowe – powiedział ks. Jarosław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej, który jest koordynatorem maryjnego nawiedzenia. Mówił, że w czasie 24 godzin nawiedzenia będzie uroczysta procesja i Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa, pasterka maryjna, Msza dla chorych i dzieci. Nawiedzenie zakończy się Mszą św. i zawierzeniem parafii i rodzin Matce Bożej.

O przygotowaniach diecezji płockiej do Światowych Dni Młodzieży mówił z kolei ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator diecezjalny ds. ŚDM. Opowiadał o formacji i przygotowaniu młodzieży w parafialnych centrach ŚDM, o formacji wolontariuszy na poziomie diecezji i o zbliżającym się Festiwalu Młodych.

- W naszej diecezji będziemy gościli kilka tysięcy młodzieży z innych krajów, m.in. z Włoch, Armenii, Irlandii, Brazylii. Do tej pory zgłosiło się 1200 osób, a oficjalne zapisy rozpoczną się od lipca. W naszej diecezji będzie 9 miast-centrów ŚDM, wokół których będą gromadziły się inicjatywy kościelne i lokalne na rzecz młodych z całego świata, którzy odwiedzą nasz region – opowiadał ks. Grzelczyk. Mówił o inicjatywach: ”Bilet dla Brata”, ”Napełnij dzban”, ”Młodzi Misjonarze Miłosierdzia” i ”2 kw. gościnności”, dzięki którym będzie promowana w diecezji idea Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Przypomniał, że od 6 do 19 września w diecezji płockiej będą przebywały symbole ŚDM: krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Promocji tych wszystkich wydarzeń oraz formacji wolontariuszy będzie służył również tegoroczny Festiwal Młodych, organizowany w Płocku na początku lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama