Co kryje lato

Jak zagospodarować wakacje czy urlop? Dla niektórych osób wybór jest oczywisty - jechać tam, gdzie można "zresetować się duchowo". Już wczesną wiosną ruszyły zapisy na niektóre zorganizowane wyjazdy rekolekcyjne.

Ruch Światło-Życie rusza z wakacyjną ofertą najwcześniej, bo już w końcu czerwca rozpoczyna się pierwszy turnus oaz letnich. Ruch organizuje 15-dniowe rekolekcje wakacyjne dla młodzieży w Murzasichlu i Gliczarowie Górnym, w dwóch turnusach. To oddzielne propozycje oaz letnich dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży - gimnazjalistów i licealistów. Swoje rekolekcje przeżywają też rodziny skupione w Domowym Kościele, czyli rodzinnej gałęzi Ruchu. Wyjadą w tym roku m.in. do Popowa nad Bugiem.

- Wyjazd na rekolekcje to jest wielka łaska, o którą trzeba się modlić. Rzeczywiście, są trudności związane z pracą, o którą wszyscy teraz się martwimy. Trzeba jednak chcieć i zawierzyć to Panu Bogu, bo sami nie damy rady, zawsze będą jakieś przeszkody. Dla nas rekolekcje są jak duży posiłek, bo możemy karmić się na nich słowem Bożym, które potem pomaga nam kruszyć różne mury w naszych środowiskach codziennego życia - mówią Ewa i Leszek, małżeństwo z Płońska.

VIII Festiwal Młodych, który rusza już 3 lipca w Płocku, będzie bezpośrednim przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. To kilkudniowe wydarzenie, które jest połączeniem modlitwy, koncertów ewangelizacyjnych, twórczej zabawy i nauki na warsztatach. W tym roku szczególnie skierowany jest do parafialnych centrów  ŚDM i wolontariuszy. W niedzielę 5 lipca FM-owicze wyjdą ze swego miasteczka namiotowego (teren MCEW Studnia) i ruszą do płockich parafii, by opowiadać o ŚDM.

- Ten festiwal daje nam, młodym, nie tylko nowe doświadczenia, ale pozwala niektórym zastanowić się nad sobą i dokonać dobrych wyborów - zapewnia Marcin, uczestnik poprzedniego FM.

Campo Bosco - to propozycja środowiska salezjańskiego, która z kolei zamyka letnie wyjazdy, organizowane przez duszpasterstwa. Dla uczestników jest ostatnim odprężeniem przed nowym rokiem szkolnym. To wydarzenie ma także charakter festiwalu, z koncertami, modlitwą, świadectwami i formami warsztatowymi. Organizowane jest w Czerwińsku nad Wisłą, od 27 do 30 sierpnia. Hasło brzmi: "S.O.S. (Save our Souls)", czyli Ratujcie Nasze Dusze.

- Co mi daje Campo? W domu, w biegu codziennych spraw, czasem zapomina się o Bogu, o tym, jakie miejsce zajmuje On w naszym życiu, nawet jeśli na co dzień w coś się angażuję. Ale tu można poczuć tę atmosferę wspólnoty - mówił Zuzanna, jedna uczestniczek wcześniejszej edycji Campo Bosco, która przyjechała z parafii salezjańskiej w Sępopolu.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży organizuje rekolekcje w pięknym otoczeniu, bo w Górach Stołowych (miejscowość Pasterka) od 12 do 18 lipca. W ich programie mają się znaleźć wyprawy w góry, spotkania w grupach, konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu. Hasło tych rekolekcji brzmi: „Porwani miłością”. Organizatorzy zapraszają na nie młodzież w wieku od 16 do 30 lat.

Ruch Rodzin Nazaretańskich od lat zaprasza do Bańskiej Wyżnej k. Zakopanego. Rekolekcje, które potrwają od 4 do 12 lipca, skierowane są do osób w różnym wieku. W ich programie znajdują się konferencje, grupy dzielenia i Eucharystia, która stanowi zawsze centrum dnia.

- Rekolekcje są takim "wyrwaniem" czasu dla Boga. Tam nie ma tego codziennego zabiegania, można je przyrównać do wyjścia na pustynię. To też okazja zmierzenia się z ciszą. W Ruchu Rodzin Nazaretańskich w ogóle znalazłam uspokojenie, wyciszenie, poprzez adorację Najświętszego Sakramentu i bardzo dla mnie ważne kierownictwo duchowe. Nauczyłam się patrzeć na różne wydarzenia, nawet na złe doświadczenia, jako na coś, przez co Bóg chce nam coś pokazać. Dzięki tej wspólnocie jestem silniejsza - mówi Monika, animatorka w RRN.

Pielgrzymka do Niepokalanowa wyrusza w tym roku pod hasłem: "Aby nie traciły ducha!”. O kogo chodzi? O dzieci.

- W czasie naszego wspólnego pielgrzymowania chcemy uczyć się, jak w sercach dzieci nie gasić ducha, jak zaszczepić i ochronić w ich sercach dobre wartości, jak pomagać im wzrastać – zapowiada ks . Wojciech Czajkowski, przewodnik pielgrzymki.

Jej hasło nawiązuje do hasła tegorocznej pracy duszpasterstwa trzeźwości: "Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu". To już XXVI piesza pielgrzymka w intencji trzeźwości z Bieżunia do sanktuarium w Niepokalanowie.

Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy sprzed bazyliki katedralnej 6 sierpnia. Warto przypomnieć, że będzie to pielgrzymka w roku nawiedzenia kopii cudownego Obrazu Matki Bożej w naszej diecezji (więcej o pielgrzymce już wkrótce).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am