Nowy numer 49/2020 Archiwum

Hojni dla chorych

W maju Caritas diecezji płockiej realizowała drugi etap akcji "Pola Nadziei", której celem jest zbiórka na hospicjum i szerzenie świadomości, czym jest opieka nad osobami terminalnie chorymi.

Zbiórka na hospicja Caritas naszej diecezji, prowadzona przez dwa kolejne weekendy maja, przyniosła kwotę 21 tys. zł. Wolontariuszy z puszkami można było spotkać na terenie Płocka przy Urzędzie Miasta, w galeriach handlowych Wisła, Mazovia i Atrium Mosty i niektórych parafiach.

W akcję "Pola nadziei" włączyły się także: Szkoła Podstawowa w Łęgu Probostwie, Szkoły Katolickie w Sikorzu i Akademia Przedszkolaka w Dobrzyniu nad Wisłą - tu, dzięki zaangażowaniu pracowników tej placówki uzbierano ponad 1800 zł. Pieniądze zbierano też w gminie Brudzeń Duży i w niektórych parafiach diecezji (w sumie 12,5 tys. zł).

Caritas płocka włączyła się w akcję "Pola nadziei" po raz pierwszy.

W ubiegłym roku w Płocku odbyło się sadzenie cebulek żonkili, których zakup sfinansował Urząd Miasta; teraz trwał drugi etap akcji. Każdy, kto zechciał ją wesprzeć, otrzymał ulotkę z informacją o tym przedsięwzięciu i zdjęciem żonkila - który stał się symbolem opieki paliatywnej.

Pieniądze z akcji zostaną przeznaczone na potrzeby dwóch stacjonarnych i pięciu domowych hospicjów, prowadzonych przez Caritas w naszej diecezji.

W sumie, w akcji uczestniczyło 62 wolontariuszy; byli to pracownicy Caritas, uczniowie w Łęgu i Sikorzu, wychowawcy przedszkola w Dobrzyniu nad Wisłą, a także osoby zaangażowane w Wolontariat Płocki.

"Pola nadziei" spotkały się z ciepłym i pozytywnym odbiorem mieszkańców, mówią pracownicy Caritas; zdarzały się nawet sytuacje, że ktoś szedł po pieniądze do domu i wracał na miejsce zbiórki, by rzucić coś od siebie do puszki. W kolejnych latach, w miarę możliwości, akcja będzie się rozszerzać, by mogła w szczególności objąć te miejsca w diecezji, gdzie prowadzone są hospicja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama