Od Pułtuska rozpocznie się nawiedzenie wszystkich parafii przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
Trwają duchowe i organizacyjne przygotowania w całej diecezji. Przed nami rok maryjnego nawiedzenia, który zbiega się z innymi ważnymi wydarzeniami: trwającym Rokiem Życia Konsekrowanego, z mającym się otworzyć w grudniu Rokiem Świętym - Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia. W Kościele płockim trwają obchody jubileuszu 940-lecia istnienia diecezji, dobiegają końca prace 43. Synodu Płockiego.
O dobrym i głębokim, pełnym duchowych owoców przeżywaniu dni nawiedzenia mówi w tych dniach często bp Piotr Libera. W niedzielę, 31 maja w czasie Mszy św. w katedrze mówił m.in.: - W sobotę 20 czerwca, w Pułtusku rozpocznie się nawiedzenie naszej diecezji przez Najświętszą Maryję Pannę w Jej obrazie jasnogórskim. Za trzy tygodnie Maryja rozpocznie swój pokorny marsz przez ziemię mazowiecką i ziemię dobrzyńską. Marsz jakże podobny do tego, w który po Zwiastowaniu wyruszyła z Nazaretu do św. Elżbiety, niosąc pod swoim sercem Zbawiciela. Przyszła do Elżbiety, aby uwielbiać Boga za Jego wielkie dzieła – to tam, w Ain Karem, wyśpiewała przecież Magnificat:
"Wielbi dusza moja Pana /i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim.
Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy. /Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia.
Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, /a Jego imię jest święte".
Maryja przyszła wtedy i przychodzi do nas, by razem z nami dziękować Bogu. Przyszła pomóc swojej starszej krewnej i przychodzi pomagać nam, swoim krewnym w wierze. Głęboko ufam, że właśnie takie będą owoce maryjnego nawiedzenia w naszych parafiach - owoce w postaci uwielbienia Boga i dziękczynienia za Jego wielkie dzieła, owoce w postaci wzrostu wrażliwości na innych, na rodziny potrzebujące pomocy, rodziny wielodzietne, na przebudzenie wiary, na zamanifestowanie, że nie wstydzimy się być nieeuropejscy, jeśli europejskość oznacza chrystofobię - strach przed Chrystusem - mówił biskup płocki.
wp