Nowy numer 30/2021 Archiwum

Jesteś z rodziną?

To kolejny rok, w którym idą Marsze dla Życia i Rodziny. Od wielu tygodni przygotowywane są w Płocku, Pułtusku i Ciechanowie.

Ten marsz to promocja wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci i rodziny, definiowanej od wieków tak samo. - Na pewno idziemy "za" - za rodziną, za wspólnotą, za tym, co widnieje w haśle tego marszu. Nie jesteśmy przeciwko nikomu; staramy się raczej jednoczyć, niż dzielić. Mnie osobiście bardzo cieszy zapowiadana obecność LuxFamilii, stowarzyszenia, które skupia młode małżeństwa, bo w młodych jest siła i przyszłość. Myślę, że trzeba wsłuchiwać się w głosy młodych, ich pomysły, bo oni przejmą kiedyś po nas ster - przekonuje Regina Ziarko - Podlaska ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, która jest w komitecie organizacyjnym Marszu dla Życia i Rodziny w Płocku.

Właśnie na młodych ludzi, młode małżeństwa liczą bardzo organizatorzy trzech marszów, które przejdą już w niedzielę, 31 maja w Płocku, Ciechanowie i Pułtusku. - To wydarzenie o charakterze otwartym, nikomu nie wysyłamy imiennych zaproszeń, natomiast zapraszamy wszystkich, którym bliskie jest to, co bliskie jest nam, organizatorom. Chcemy pokazać naszemu miastu, że rodzina jest dla nas wartością, a w tych czasach jest szczególnie atakowana i przedstawiana w krzywym zwierciadle - mówi Ryszard Wesołowski prezes Akcji Katolickiej w ciechanowskiej parafii farnej.

Marsz dla Życia i Rodziny, to wydarzenie, apolityczne, ponad podziałami, którego organizacja łączy zwykle różne ruchy i stowarzyszenia, nie tylko katolickie, konfesyjne.

- Ważną pochodną całego przedsięwzięcia jest to, że stowarzyszenia ze sobą współpracują - zauważa Kazimierz Cieślik, przewodniczący komitetu organizacyjnego Marszu w Płocku.

W stolicy naszej diecezji Marsz rozpocznie się Mszą św., w katedrze, a potem przejdzie ulicami miasta na Stary Rynek, gdzie odbędzie się festyn rodzinny. Małą tradycją tego marszu stało się już nawiązanie do osoby i nauczania św. Jana Pawła II; barwny korowód będzie przechodził obok "okna papieskiego", jednego z dwóch w Polsce, z których Ojciec święty pozdrawiał rodaków w czasie pielgrzymek do ojczyzny.

Marsz mają otwierać powozy, w których zasiądą pary małżeńskie z różnym stażem. W Ciechanowie natomiast, sam marsz poprzedzi ciekawa inicjatywa; w sobotę, w domu parafialnym przy ciechanowskiej farze, tzw. "Katoliku" od godz. 11 do 15 będzie trwał "Targ dla Mamy".

Mieszkańcy miasta mogą przynosić używane ubranka,  zabawki dziecięce, z których wyrosły już ich pociechy, by oddać komuś, kto takich rzeczy potrzebuje.

- To taka wymiana, jaka dokonuje się często w rodzinie, wśród znajomych, a my chcemy zrobić to na szerszą skalę. Pomysł podpatrzyliśmy w innym mieście - mówi R. Wesołowski.

W Ciechanowie Marsz rozpocznie się po południu w farze i przejdzie na Plac Jana Pawła II i błonia, gdzie odbędzie się piknik rodzinny. Marsz w Pułtusku wyjdzie z boiska przed Szkołą Podstawową nr 3 i przejdzie do amfiteatru Domu Polonii.

Uczestnicy marszu wysłuchają koncertu ewangelizacyjnego w wykonaniu zespołu "Moja Rodzina. Dla małych uczestników przewidziano konkursy, zabawy rekreacyjno - sportowe podczas pikniku rodzinnego.

Biskup Płocki Piotr Libera zachęca wszystkich, szczególnie rodziny z dziećmi do włączenia się w ten marsz. "Chcemy pokazać, że jesteśmy ludźmi, którzy cieszą się życiem i kochają swoje rodziny" - pisze Ordynariusz płocki w specjalnym apelu.

Niedziela, 31 maja 2015

Płock

godz. 10 - Msza św. w bazylice katedralnej, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery; po Mszy św. krótkie zamyślenie przy pomniku św. Jana Pawła II i złożenie kwiatów

godz. 11 - marsz wyrusza sprzed katedry i przejdzie ulicami Kościuszki, Placem Obrońców, Kwiatka, Bielską na Stary Rynek

godz. 12 - zakończenie marszu na Starym Rynku i festyn rodzinny

Pułtusk

godz. 14.30 - zbiórka przy Szkole Podstawowej nr 3 (al. Tysiąclecia)

godz. 15 - marsz wyrusza i idzie ulicami: Tysiąclecia, Wojska Polskiego, 3 Maja, Świętojańską, Rynek do Amfiteatru Domu Polonii

godz. 16.30 - piknik rodzinny z konkursami i zabawami rekreacyjno - sportowymi dla rodzin

Ciechanów

godz. 14 - początek Mszy św. na placu przed kościołem farnym

godz. 15 - marsz przedzie ulicami: Grodzką, Kościuszki, Warszawską w kierunku Placu Jana Pawła II; na trasie przemarszu dzieci złożą wiązankę polnych kwiatów przed pomnikiem patrona miasta - św. Piotra

godz. 16 - festyn rodzinny na placu Jana Pawła II i występy zespołów artystycznych

 

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama