Ma tu dotrzeć około 400 wystawców i kolekcjonerów. Ich święto rozpocznie się oficjalnie w piątek, w południe.
VII Jarmark Tumski zbliża się wielkimi krokami, a raczej... samochodami. Już w czwartek wieczorem zaczną ściągać do Płocka kolekcjonerzy i wystawcy z całej Polski. Od piątku rusza flagowa impreza miejska, połączona w tym roku z Dniami Historii Płocka. To nie tylko pokaz kolekcjonerskich rarytasów i kramów pełnych rozmaitości; to także moc imprez kulturalnych i edukacyjnych, realizowanych we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.
Przypomnijmy, że na trzy dni Wzgórze Tumskie, starówka i Nowy Rynek zamieni się w przestrzeń pięciu stref tematycznych: historyczną z Miasteczkiem Rycerskim (związaną z obchodami Dni Historii Płocka), edukacyjną, dla dzieci, wystawienniczą, a przede wszystkim kolekcjonerską, obejmującą ul.Tumską. Ratusz zapewnia, że te imprezy nie spowodują w mieście większych utrudnień w ruchu. Jak podaje portal UM, nieznaczne problemy mogą wystąpić w czwartek wieczorem, przy Placu Narutowicza, oraz na skrzyżowaniach ul. Tumskiej z Kwiatka, Sienkiewicza i Królewiecką. W czasie Jarmarku większość parkingów w obrębie Starego Miasta i okolic będzie zarezerwowanych dla wystawców i kolekcjonerów; mieszkańcy i turyści mogą skorzystać np. z parkingu na Obrońców Warszawy i wyznaczonych miejsc na starówce. Płocczanie mogą też korzystać z bezpłatnej w tym czasie linii autobusowej nr 19. A co będzie się działo w najbliższy weekend?
Już w piątek, 29 maja, w południe oficjalne rozpoczęcie VII Jarmarku Tumskiego na scenie przed Muzeum Mazowieckim, w którym od 12.30 odbędzie się otwarcie dwóch wystaw: pierwszej pt. "Monety próbne, obiegowe i okolicznościowe. Dar Narodowego Banku Polskiego w latach 1980-2015 dla Muzeum Mazowieckiego”, połączonej z wykładem Tomasza Bylickiego „Historia monety polskiej po II wojnie światowej” oraz wystawy „Od secesji do PRL-u. Plakaty z kolekcji Adama Łukawskiego”. Od 13.30 rozpocznie się koncert kataryniarzy. Od południa do godz. 19 na Tumskiej i Starym Rynku wystąpią grupy i zespoły artystyczne, m.in. działające przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, Spółdzielczym Domu Kultury i w szkołach (ich występy również w sobotę i niedzielę). Także w piątek, o godz. 19 - wielkie otwarcie Dni Historii Płocka, w Amfiteatrze. Podczas ceremonii odbędzie się wręczenie kluczy do bram miasta rycerzom, a także ogłoszenie wyników plebiscytu na Płocczanina Roku i wręczenie nagród Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury. O godz. 20. na deskach płockiego Amfiteatru wystąpi polska legendarna grupa Skaldowie.
W sobotę i niedzielę od godz. 10 na dziedzińcu Opactwa Pobenedyktyńskiego będzie trwał XXIII Turniej Kuszniczy o miecz Bolesława Krzywoustego, z udziałem kilku bractw rycerskich, a o godz. 18 odbędzie się pasowanie na rycerzy członków Płockiej Drużyny Kuszniczej. Na Wzgórzu Tumskim od godz. 10 do wieczora będzie otwarte Miasteczko Rycerskie, a na Starym Rynku, w sobotę o 10.30 można będzie podziwiać prezentację sokołów i psów myśliwskich, organizowaną przez Polski Związek Łowiecki, Także w sobotę, przed południem przy pomniku Ludwika Krzywickiego bądź w Książnicy Płockiej (jeśli będzie padało) - Piknik Literacki z Elizą Piotrowską (początek o 11.00). Natomiast wieczorem, w drugim dniu jarmarku, wystąpi na płockiej starówce grupa VOX, która obchodziła jubileusz 35-lecia pracy na estradzie. Koncert zakończy pokaz ogni sztucznych.
W niedzielę w katedrze o godz. 10 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodzin, a po niej - modlitwa przy pomniku Jana Pawła II, odśpiewanie "Barki" i złożenie kwiatów. Spod katedry wyruszy Marsz dla Życia i Rodziny, który dotrze na Stary Rynek o godz. 12; tu rozpocznie się festyn rodzinny, a o 14.00 - koncert młodzieżowych orkiestr dętych OSP z Sierpca, Staroźreb i Starej Białej.
To tylko część atrakcji przygotowanych na trzy weekendowe dni. W tym czasie odbędzie się też szereg imprez towarzyszących - odczyt Jana Walusia o Stowarzyszeniu Rolniczym Płocki 1905-1932 (Towarzystwo Naukowe Płockie, 27 maja, godz. 17); konferencja na temat "Pontyfikału Płockiego" (Muzeum Mazowieckie, 28 maja, godz. 17) i pokaz sztuki ikonograficznej, wystawa fotografii Jana Waćkowskiego "25 lat Samorządu Płockiego" (Stary Rynek, 29 maja, godz. 18), wykład Stanisława Kolbusza o probiotykach (Muzeum Mazowieckie, 30 maja, godz. 12), wystawa prac malarki i rysowniczki dr Renaty Ziemnickiej-Prabuckiej (Płocka Galeria Sztuki, 29-31 maja). Na Palcu Obrońców Warszawy w sobotę od południa do godz. 18 potrwa II Płocki Zlot Pojazdów Klasycznych.
am