Nowy numer 24/2018 Archiwum

Ciao, ŚDM!

Piątkowy wieczór z włoską koniugacją może wydawać się karą. A jednak dobrzyńska młodzież przychodzi chętnie na zajęcia.

Około 60 osób zgłosiło się na lekcje języka włoskiego organizowane przez ks. Jarosława Kuleszę, proboszcza parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą. Część z nich to maturzyści, ale najmłodsi są z gimnazjum. Lekcje są bezpłatne, a prowadzą je na zmianę proboszcz i filolog po UW. Wszystko po to, by za rok bez większego stresu z powodu języka przyjąć dużą grupę młodych Włochów z diecezji Brescia, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W czasie tzw. Tygodnia Misyjnego będą oni gościć w Golubiu-Dobrzyniu.

Młodzież uczestnicząca w zajęcia z języka włoskiego to wolontariusze parafialnego biura ŚDM w Dobrzyniu nad Drwęcą. Na pierwszych lekcjach są jeszcze onieśmieleni. - Najbardziej nie lubię, gdy się nie odzywają - śmieje się pani Agnieszka, lektorka. To jednak dopiero początki. I tak liczba uczestników kursu przeszła oczekiwania organizatorów. - Myśleliśmy, że zgłosi się może kilkanaście osób, a przyszło aż tyle - cieszy się ks. proboszcz. Nie trzeba było ich specjalnie namawiać; uczą się, bo żyją przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży. W parafii w Dobrzyniu nad Drwęcą wolontariusze już są podzieleni na kilka grup: kulturalno-turystyczną, rekreacyjno-porządkową, liturgiczną i właśnie językowo-medialną.

Podobny kurs chce zorganizować także parafia św. Stanisława Kostki w Rypinie, ponieważ część włoskich gości znajdzie zakwaterowanie w tym mieście.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma