- Czy warto zastępować idolami wspaniałe wzory, których od wieków uczy nas przasnyski klasztor: Matka Boska - Niepokalana Przewodniczka, św. Stanisław Kostka, Paweł Kostka - pokutnik i wzór nawrócenia, Sługa Boży Bernard od Matki Pięknej Miłości...? - pytał bp Piotr Libera w czasie obchodów 100-lecia urodzin sługi Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza w Przasnyszu.
Możemy wyobrazić sobie słowa Jezusa, wypowiadane w tamtą pierwszą sobotę lipca 1945 roku - dzień jego powrotu do domu Ojca: ”Matko Boska, Niepokalana Przewodniczko, oto syn Twój! Bernardzie od Matki Pięknej Miłości, oto Matka Twoja!” - mówił biskup płocki.
Na zakończenie homilii bp Libera zwrócił uwagę, że o. Bernard, tak jak przez wojenną zawieruchę szedł i hojnie dzielił się swym kapłaństwem i dobrocią, tak dziś chce budzić współczesnych do większej miłości.
W bogatym programie uroczystości znalazły się dwie prelekcje. Pierwszą, zatytułowaną ”O życiu i działalności o. Bernarda Kryszkiewicza”, wygłosił dr Leszek Zygner, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, który wiele miejsca poświęcił środowisku w jakim wyrastał o. Bernard, jego rodzicom i licznemu rodzeństwu.
O. Waldemar Linke, prowincjał pasjonistów w Polsce, mówił o mało znanym dziele kandydata na ołtarze ”Dialogi z Ukrzyżowanym” jako modlitwie i przejawie troski o człowieka. - Te powstałe w latach II światowej rozważania to nie tylko wsparcie dla ludzi żyjących w tamtych trudnych czasach, lecz także zbiór ciekawych, wciąż aktualnych także dla dziś nas refleksji - mówił o. prowincjał.
W Muzeum Historycznym odbył się wernisaż wystawy "Życie Pięknej Miłości. Ojciec Bernard Kryszkiewicz (1915-1945)". Otwarcie poprzedził program słowno-muzyczny: ”Tobie, Panie zaufałem”, według scenariusza i w reżyserii Bożenny Parzuchowskiej, który zaprezentowali aktorzy amatorskiego Teatru Trzech Pokoleń.
Wśród uczestników uroczystości była liczna grupa pielgrzymów z Rawy Mazowieckiej, m.in. harcerze z tamtejszej drużyny noszącej imię o. Bernarda.
Wojciech Ostrowski