- Tam, gdzie Ewangelia jest wprowadzana w czyn, złe duchy tracą moc, a Kościół staje się naprawdę wiarygodny... A więc to wy - umiłowani - jesteście pierwszymi egzorcystami! - mówił bp Piotr Libera w czasie jubileuszu 25-lecia Caritas Diecezji Płockiej.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. w płockiej katedrze. Wśród księży koncelebrujących z bp. Piotrem Liberą był ks. prał. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
W homilii biskup płocki przypomniał trudne dzieje Caritas, której działalność została uniemożliwiona przez komunistów. - Widzieli oni w niej potężny środek obecności Kościoła wśród ubogich i jego troski o naród. Zamknięto więc i przejęto wszystkie kościelne, szczególnie zakonne, szpitale i ośrodki opieki - domy starców i żłóbki. Wyrzucono ze służby zdrowia i ośrodków wychowawczych tysiące zakonnic i zakonników. Wreszcie w 1950 r. zlikwidowano Caritas i przekazano jej majątek podporządkowanemu przez siebie zrzeszeniu.
Ćwierć wieku temu, po uchwaleniu przez Sejm RP Ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, śp. biskup Zygmunt Kamiński natychmiast reaktywował działalność Caritas Diecezji Płockiej. Jej przywrócenie 25 lat temu było widomym znakiem odzyskiwania niepodległości przez Polskę i widomym znakiem wolności Kościoła. Nie ma bowiem takiego porządku państwowego, który mógłby sprawić, że zbędna stałaby się posługa inspirowana bezinteresowną miłością wobec: obłożnie chorego; załamanego bezrobotnego czy bezdomnego; nieszczęśnika, który wpadł alkoholizm czy narkomanię; rodziny dotkniętej jakimś strasznym nieszczęściem; wiekowej sąsiadki; samotnego parafianina, który tyle lat chodził do kościoła, a dzisiaj już nie może przyjść; człowieka terminalnie chorego, który potrzebuje już tylko złagodzenia jego bólu, dobrego serca, przyjaznej dłoni, ludzkiej bliskości. Żeby nie wiem jaki ustrój ludzie jeszcze wymyślili, zawsze będzie istniało cierpienie, które potrzebuje pomocy, uśmiechu, pocieszenia... Zawsze będą: wypadki, samotność, zdrada, depresja, śmierć... I to im bardziej anonimowy świat, im bardziej roszczeniowy, im bardziej wirtualny, tym będzie tego więcej - mówił bp Libera w katedrze.
ks. Włodzimierz Piętka