Na wojciechowym szlaku

W uroczystość św. Wojciecha wiele wspólnot parafialnych i miast oddało cześć swemu patronowi.

Ks. prof. Tadeusz Żebrowski wiązał początki chrześcijaństwa na północnym Mazowszu z osobą i misyjną działalnością św. Wojciecha. Opactwo benedyktyńskie na Tumskim Wzgórzu w Płocku i kościół znajdujący się niegdyś w jego murach - pw. św. Wojciecha, a później szereg kościołów i kaplic od Płocka przez Raciąż, Ciechanów, Stupsk, Mławę, Szreńsk miały wyznaczać szlak św. Wojciecha, który idąc w kierunku Prusów, na naszych ziemiach miał głosić Ewangelię i udzielać chrztu.

To tylko jedna z hipotez. Faktem natomiast jest, że postać świętego biskupa i męczennika jest ściśle związana z naszymi miastami i najstarszymi parafiami, np. Malużyn czy Szreńsk. Warto zwrócić uwagę, że postać św. Wojciecha widnieje w herbie Mławy i Serocka (w Polsce tylko cztery miasta mają postać tego świętego w swym herbie). Jest on również oficjalnym patronem Nasielska i Raciąża.

W Mławie, w dniu patrona - w sobotę 23 kwietnia, po Mszy św. w kościele Trójcy Świętej o godz. 18, i złożeniu kwiatów pod pomnikiem św. Wojciecha, w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczystość nadania tytułu "Mławianina Roku 2015" ks. kan. dr. Ryszardowi Kamińskiemu, od 15 lat proboszczowi parafii św. Stanisława BM na mławskim rynku. O przyznanie tytułu dla ks. proboszcza wnioskowało Stowarzyszenie Pontyfikat Jana Pawła II oraz grupy parafialne. W uzasadnieniu wskazywano na różnorodną działalność ks. Kamińskiego, w tym m.in. na renowację kościołów pw. Trójcy Świętej i św. Wawrzyńca (na cmentarzu parafialnym). Zwrócono także uwagę na bardzo dobrą współpracę księdza z władzami samorządowymi i stowarzyszeniami na terenie Mławy. Argumentem były także: upamiętnianie wydarzeń, postaci historycznych oraz współudział w powstaniu sali papieskiej i pomnika Jana Pawła II.

W najbliższą niedzielę o 12.00, bp Piotr Libera wprowadzi relikwie św. Wojciecha do kościoła parafialnego w Stupsku. Będzie to kolejna parafia, która cieszy się obecnością relikwii biskupa męczennika.

Również w niedzielę, 24 kwietnia, w Nasielsku, po Mszy św. odpustowej, która rozpocznie się w południe, odbędzie się jarmark św. Wojciecha. W programie m.in.: średniowieczne scenki rodzajowe, mecz piłki średniowiecznej, zabawy plebejskie i pokaz fechtunku z XVI wieku. Uroczystości w kościele parafii św. Wojciech rozpoczną się o 11.30 inscenizacją "Chrzest Polski", a zakończą o godz. 19 koncertem polskiej muzyki średniowiecznej na trąbkę i organy z wizualizacjami, dla upamiętnienia 1050. rocznicy chrztu Polski.

Św. Wojciech jest patronem parafii m.in. w Malużynie, Nasielsku, Płocku, Przasnyszu, Raciążu, Solcu, Stupsku, Szreńsku, Zagrobie i Zambskach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Włodzimierz Piętka